Kompresory czym są i do czego służą?

Sprężarki służą do uzyskiwania dużych ciśnień sprężonego gazu względnie wymuszania jego przepływu. Odnajdują wykorzystanie zarówno w przemyśle, jak też w oprzyrządowaniu domowego użycia, np. w suszarce czy w wentylatorze.
Kompresor jest jednym z wariantów sprężarki. Co musimy o nim wiedzieć? Czasem używa się mylnej nomenklatury sugerującej, iż kompresory a także sprężarki są tym samym. Wypływa to z nazbyt szczegółowego tłumacz polsko niderlandzki frazesu z języka angielskiego - compressor.

Jeśli objaśniana problematyka Cię interesuje i chcesz ją zbadać głębiej, więcej przeczytasz w treści (https://termofol.pl/ogrzewanie/ogrzewanie-scienne/) - to trochę inny punkt widzenia na taką sprawę.

Tak więc dla uproszczenia możesz używać tych terminów zamiennie, lecz miejmy na względzie, że każdy kompresor będzie sprężarką, lecz nie każda sprężarka będzie kompresorem.


klucze
Author: Times Square Public Relations
Source: Times Square Public Relations


Z urządzeniem zwanym kompresorem wszyscy spotkaliśmy się chociażby na stacji benzynowej, służy on do napompowania kół. Trzeba podjechać wozem jak najbliżej Urządzenia, a w następnej kolejności bierzemy w dłoń wąż przymocowany do urządzenia po czym kierujemy go do koła. Węża zakładamy na wentyl jak też pamiętając o założeniu blokady, nieco dociskamy, a później zwalniamy blokadę. Kompresory bywają elektryczne bądź mechaniczne. W tym pierwszym wypadku starczy nacisnąć przycisk „start”, w tym drugim, trzeba pompować samodzielnie. Po skończonym pompowaniu znowu przyciskamy język blokady, a potem energicznie oswobadzamy wentyl. Kompresory przydają się nie tylko w zakładach wulkanizacyjnych. Kompresor olejowy wykorzystuje się także w warsztatach lakierniczych lub do zasilania narzędzi pneumatycznych.
Zaś kompresor bezolejowy wykorzystamy samodzielnie w naszym domu. Przeczyścimy nim szybko kosiarkę z trudno dostępnych zakamarków, napompujemy oponę bez wycieczek na stację CPN, napompujemy też piłkę albo basen ogrodowy.