Praktyka wynajmu magazynów, czyli co należy wiedzieć o magazynów?

Powierzchnia magazynowa Wrocław to kompleksowa przestrzeń w zabudowie (przeważnie magazynie) przeznaczana, według definicji, do wszelako rozumianych zabiegów magazynowych. Dalej rozróżnia się trzy jej rodzaje: użytkową, usługową i przeznaczoną do ruchu. Biorąc pod uwagę nieustanny rozwój rynku powierzchni magazynowych centra dystrybucyjne sprawiają wrażenie niewystarczających.

Powierzchnie magazynowe (Linde - wypożyczalnia wózków widłowych) - Wrocław Mimo że pojawiają się następne centra, popyt na stosowną ilość powierzchni magazynowej nie jest zaspokojony. Można tak zyskać bezcenne metry kwadratowe, zyskując przy tym na czasowości i terminowości rozłożenia budując magazyn tymczasowy. „Chwilowy” magazyn wznosi się i rozmontowywuje w zaledwie parę dni. Tymczasowy magazyn w sprawach organizacyjnych nie różni się znacząco od konstrukcji stałych.

Powierzchnia magazynowa
Author: Angelika Dubinska
Source: http://www.flickr.com
Ta forma magazynu charakterystyczna jest dla niewielkich miejscowości, rozlokowanych wokół najszybszych tras krajowych, z reguły autostrad. Cena najmu powierzchni magazynowej zależy w pierwszym rzędzie od klasy, jaką oznaczony jest magazyn. Te z ocenami najwyższymi możliwymi (klasa A) posiadają systemy ogrzewające i chłodzące, posadzki niepylące, doki do przeładunku, windy towarowe i parkingi, kontrolny monitoring. Magazyny słabszych klas, choć tańsze, cieszą się mniejszym zainteresowaniem klientów, głównie z powodu dopłat do zorganizowania magazynów wedle własnych potrzeb.


Powierzchnia magazynowa dla firm
Praktyka wskazuje, że nie nie występuje tendencja zanizania cen przy większych powierzchniach magazynów. Być może jest to powiązane z innowacyjnością dużych hal - większe gabarytowo obiekty zwykle mają niedługą wysługę w latach, przez co wszędzie panujące prawo rynkowe „większe - tańsze” nie ma tutaj racji bytu. Równie znaczącym kryterium jest czas, na który został sporządzony kontrakt. Umowy na dłuższy czas (10 i więcej lat) zapewniają niższe ceny najmu liczone choćby w skali roku.

Tymczasem niepewność inwestycyjna nie zapewnia właścicielom przyszłości i tego, że magazyny będą tak samo wykorzystywane w dalszej perspektywie. Tendencję do krótkoterminowego myślenia widać w umowach o powierzchnie magazynowe - przeważają te w okresie 3-5 lat, powyżej dekady umowy podpisuje nikły odsetek inwestorów.
Dodatkowe informacje znajdziesz tutaj