Większość firm w dzisiejszym świecie potrzebuje atestowanych produktów — też te powiązane ze spawalnictwem

Każdy słyszał kiedyś o ISO. Ale czy zdajemy sobie sprawę dokładnie, które certyfikaty muszą posiadać spółki związane z przemysłem ciężkim?


Możliwe wydaje się, że osoby niezainteresowane nie będą zdawały sobie sprawy z tego, czym jest EN 1090.
mechanik
Author: Vincent Sp. z o.o.
Source: http://www.vincent.pl/


en 1090
Author: U.S. Department of Agriculture
Source: http://www.flickr.com


To norma, która potrzebna jest u wszelkich producentów konstrukcji stalowych lub aluminiowych, którzy sprzedają swe wyroby na terytorium Wspólnoty Europejskiej. Działa ona od 2014 roku. Zatem dotyka też naszych rodzimych producentów. Wdrażanie tej normy nie jest proste, dlatego powinniśmy zgłosić się z tym zadaniem do specjalistów. Norma ma poświadczać jakość wykonania, ale też zgodność procedur z określonymi normami. Spółka, która zajmie się w naszym imieniu robieniem takiego certyfikatu, napisze procedury systemowe i wspierające. Przeprowadzi także przeszkolenia naszych pracowników. Na dodatek napisze księgę jakości oraz zrobi audyt. Po uzyskaniu normy CE będzie jeszcze przez jakiś czas (do roku) służyć nam zawsze pomocą w ramach serwisu. Istotne jest, żeby zdobycie tej normy nie wymagało od firmy zakupu nowych maszyn czy przyjęcia kolejnych osób do pracy. Wszystko powinno być przeprowadzone prędko i efektywnie. Dzięki wdrożeniu wymagań normy będziemy w stanie bez przeszkód oferować swe wytwory na Zachodzie.
Dla wielu przedsiębiorców to ważne, ponieważ 70% naszego krajowego eksportu to docelowo członkowie Unii Europejskiej. Nie możemy pozwolić sobie na stratę tak dużego rynku zbytu.