Jakiego rodzaju istnieją sposoby na magazynowanie zboża?

Praktyczna baza magazynowa okazuje się być konieczna w coraz większej ilości różnorodnych rolnych gospodarstw. Niestety, nie wszyscy agrotechnicy posiadają doświadczenie z silosami, więc łatwo jest dokonać złego wyboru z obecnych rozwiązań.


Razem ze wzrostem płaszczyzn poszczególnych gospodarstw oraz wraz ze wzrostem plonów z 1ha, w gospodarstwach rolnych, coraz to częściej wyłania się dylemat, co robić ze zbożem.
W jaki sposób i gdzie je magazynować podczas żniw, a później w jaki sposób składować zboże przez długi czas w odpowiednim stanie. Metod gospodarskich jest istotnie dużo, lecz jeśli plony są większe niż dotychczasowe możliwości, to na pewno warto rozpocząć się namyślać nad fachową bazą magazynową. Odpowiednie kierunki są dwa: silosy zbożowe lub magazyn płaski. Takie magazyny posiadają kilka plusów, takich jak choćby wielofunkcyjność (gdy zboża nie ma, to mogłyby być wykorzystywane jako garaż), ziarno trochę lepiej oddycha i nie musi być aż tak dobrze osuszone przed magazynowaniem.


autopodroznicy.com


Jednak taki system jest stosunkowo pracochłonny przy załadunku oraz rozładunku zboża, a poza tym jest dosyć drogi.

Jeśli opublikowane tu wiadomości przykuwają Twój wzrok, to dodatkowo zerknij na informacje (http://www.abk.pl/), które przeczytasz, kiedy klikniesz ten odnośnik.

Z tego też powodu agrotechnicy zazwyczaj wybierają system silosów magazynowych, który na poziomie planowania zdaje się być o wiele mniej kosztowny. Każdy, kto jest postawiony przed decyzją o zbudowaniu bazy magazynowej, stosunkowo prędko się upewnia, że jest to większa inwestycja, niż wstępnie zakładały jego plany. Prawdą jest jednak również to, że jest to wyposażenie konieczne w nowoczesnym gospodarstwie, a nade wszystko powinno posłużyć przez znaczny czas.
Oszczędności i wybór rozwiązań w oparciu wyłącznie o ceny, może zatem prowadzić do wielu problemów użytkowych, przykładowo odbiór zboża może okazać się za powolny, zaś wynajęty kombajn powinien w takiej sytuacji robić przestoje.