Jak trzeba dbać o wykonane ze stali sztućce?

Nawet wyprodukowane z najlepszego typu stali widelce i łyżki stalowe potrzebują fachowego oczyszczania. Jeśli długo mają prawidłowo wyglądać. Niestety duża część swojskich metod oczyszczania sztućców nie zezwala na to, aby zadbać o nie w odpowiedni sposób.


Istnieje jedynie 1 sposób na to, aby ochronić wykonane ze stali sztućce przed nieestetycznymi zaciekami: należy je po prostu powycierać.
W przypadku zwyczajnych sztućców można by także wykorzystać bawełnianą ściereczkę, jednak jeśli chcesz mieć gwarancję, że nie zarysuje płaszczyzny, to znacznie lepiej wziąć czystą i suchą szmatkę flanelową. Można by także wykorzystać specjalną ściereczkę z mikrofibry. Niestety chociaż wszystkie widelce i łyżki stalowe nadają się do czyszczenia w zmywarkach, to zazwyczaj w takiej sytuacji powstają zacieki. To naturalnie często jest zależne od intensywności suszenia, ale w wielu przypadkach i tak trzeba spędzić trochę czasu na polerowanie sztućców, zwłaszcza jeżeli mają one wyglądać jak nowe.


Zabawki dla dzieci
Author: Joe Haupt
Source: http://www.flickr.com


Używanie tabletek z nabłyszczaczami jest jak najbardziej dopuszczalne, przy czym trzeba mieć świadomość tego, że nabłyszczanie działa jedynie na zupełnie czystych powierzchniach. Jeżeli zatem na sztućcach odłoży się już kamień albo kable producent nie zostały one dokładnie umyte, to nabłyszczanie spowoduje niestety niezbyt piękny rezultat odbarwienia lub matowienia sztućców. Trzeba także mieć świadomość tego, aby je oczyszczać preparatami ściernymi do sztućców satynowych, gdyż może zostać wygładzona i w takiej sytuacji takie widelce i łyżki będą wyglądały niezbyt estetycznie. Jeżeli z kolei sztućce są z nie najlepszego typu stali, to niestety niewiele da się zrobić. Prędzej czy później zaczną one matowieć, a być może w co poniektórych miejscach powstaną rdzawe nadżerki.
Stalowe sztućce wyższej jakości naturalnie także mogą korodować, gdyż stal jest metalem, na którym symptomy rdzy są zauważalne dosyć szybko, ale przy właściwej pielęgnacji na pewno nie zdążysz zauważyć jakichkolwiek nieprawidłowych objawów korozji nim widelce i łyżki Ci się znudzą.