Doskonałe kamienie szlachetne - szmaragd i tanzanit

Nie od dziś wiadomo, że diamenty a także inne kamienie szlachetne są najważniejszym przyjacielem kobiety. Dużo kobiet uwielbia nosić biżuterię z dodatkiem kamieni szlachetnych, albowiem taka biżuteria niewątpliwie wiele osiąga na designie. Teraz w jubilerstwie stosuje się rozmaite kamienie szlachetne, do najbardziej znanych i popularnych należą diamenty i brylanty, chociaż pożądane byłoby również zapoznać się z innymi, ładnymi kamieniami szlachetnymi, które także dodadzą sporo uroku każdej biżuterii.

szmaragd
Przykładem równie słynnego kamienia szlachetnego co diament czy brylant, jest szmaragd (Gameo). Szmaragdy są nadzwyczaj ładnym i cenionym kamieniem jubilerskim i kolekcjonerskim o dużym zastosowaniu. Stosowano go już w okresach starożytności, w Arabii, Egipcie lub też w Persji. szmaragd wyróżnia się ładną, zielonkawą, szmaragdową barwą, jaka bajecznie komponuje się z rozmaitymi rodzajami biżuterii - kolczykami, naszyjnikami albo bransoletkami. Szmaragdy to kamienie występujące w wielu rejonach świata, między innymi w Austrii, Indiach, Norwegii, dodatkowo kamienie te wolno spotkać też na Madagaskarze, Libii czy też w Mozambiku.

W Polsce szmaragdy można odnaleźć na terenie Dolnego Śląska, niemniej nie nadają się one do zużycia w celach jubilerskich. Aczkolwiek w dzisiejszych czasach szmaragdy wolno także produkować syntetycznie, natomiast naturalne kamienie są oddawane szczególnej obróbce, jaka chowa rozmaite skazy lub pęknięcia.


Kolejnym ładnym kamieniem szlachetnym jest też tanzanit, który zachwyca śliczną, delikatną fiołkowoniebieską barwą. Został on odnaleziony w Tanzanii aż 600 milionów lat temu! Zaistniał z powodu bardzo wysokiej temperatury oraz nadzwyczaj dużego ciśnienia. W jubilerstwie tanzanit wykorzystywany jest na okazałą skalę, gdyż jego niepowtarzalne piękno jest naprawdę zachwycające.

Dzięki dobremu szlifowi tanzanit zachwyca swoim wyjątkowym kolorem, jaki pasuje do wielu rozlicznych kreacji. Nic więc dziwnego, że biżuteria z dodatkiem tanzanitu jest dziś tak ubóstwiana przez sporo kobiet.