Jaka działalność musi posiadać kasę fiskalną i kiedy dostępna jest ulga na jej zakup?

Wraz z rozpoczęciem 2015 roku zmieniły się przepisy dotyczące posiadania kas fiskalnych.Musi je mieć każdy, kto sprzedaje towary osobom fizycznym. Przepis dotyczyło także ryczałtowych rolników. Podatnik jednak nie musi stosować kasy, kiedy jego roczne obroty są mniejsze niż 20 tysięcy złotych. Taka kwota dotyczy tych, którzy działalność prowadzą przez pełny rok. W innych przypadkach wszystkie kwoty obliczane są w zależności od miesięcy działalności.


kasjerka przy kasie
Author: kleuske
Source: http://www.flickr.com
Kiedy kasa fiskalna będzie niezbędna od 2015 roku? Nawet wtedy, kiedy rezerwowano lub nabywano bilety, nawet przelewem, co w poprzednich latach zwalniało z obowiązku. Dodatkowo kasę muszą posiadać osoby, które każde zlecenie zawierają na fakturach, bez względu na ich ilość. Nadal kasę bezwzględnie muszą posiadać między innymi firmy oferujące wszelkie nośniki danych, perfumy, sprzęt telekomunikacyjny, przeróżne części do pojazdów lub oferujące usługi kosmetyczne bądź fryzjerskie. Istnieje także ulga na zakup kasy. Który przedsiębiorca może z niej skorzystać? Jeżeli firma wykonuje wszystko w obowiązujących terminach, dokładnie spisują sumy podatku, mogą dostać ulgę na zakup kasy. Należy wiedzieć, że można odliczyć od podatku nawet 90 procent ceny, jednakże nie może to być suma przewyższająca 700 zł. Osoba prowadząca firmę ma rzecz jasna także możliwość innych ulg, np. możliwe jest odliczenie składek ZUS. Zatrzymajmy się jednak na kasach fiskalnych. Jakie wymagania trzeba spełnić? Podatnik musi posiadać wszystkie dokumenty, które mogą potwierdzić całą zapłatę za kasę fiskalną. W dodatku jeszcze przed tym, gdy rozpocznie się tworzenie spisu, należy zgłosić do Urzędu Skarbowego, gdzie będą użytkowane i jaka jest ich liczba. Ulga nie ma określonej daty granicznej, w której należy ją wykorzystać.


kasa
Co z kolei w wypadku osób zwolnionych z VAT. Jeżeli nie jesteśmy zwolnieni należy zaznaczyć ulgę podczas wypełniania deklaracji VAT. Skoro jednak tego nie wykonujemy, czy posiadamy szansę na ulgę na kasę fiskalną? Tak, jest to wykonalne. Tak jak podmiot płacący VAT, musi przeprowadzać ewidencje obrotów w konkretnych terminach, wówczas ulga jest możliwa, zostanie zwrócona na rachunek bankowy. Wcześniej przedsiębiorca musi złożyć wniosek, który powinien zawierać dane, takie jak: adres, imię i nazwisko, NIP, wszelkie dokumenty, które potwierdzą kwotę zakupu nabytych kas fiskalnych, dane osób, które serwisuje opisywane urządzenia, wszelkie dane niezbędne do wykonania przelewu bankowego, to znaczy przede wszystkim numer konta. Jeśli zależy nam na otrzymaniu ulgi i zwrocie kosztów, należy skrupulatnie dotrzymywać wszelkich terminów. Wówczas z pewnością nasz wniosek nie zostanie odrzucony. Więcej na[cenabiznesu.pl