Nakrycia głowy dla najmłodszych

Po przybyciu na świat noworodek posiada nie całkiem sprawny układ termoregulacji, w związku z tym przez główkę trwoni sporo ciepła. Aby ustrzec dziecko przed wyziębieniem, należy ją dobrze zabezpieczać, najlepiej stosowną czapką.


Czapka (czapki Mikołaja dla dzieci w naszej ofercie) dla noworodka musi być delikatna i lekka, uszyta z bawełny, jaka przepuszcza powietrze. Czapeczka winna porządnie przystawać do główki, jednakże nie może być zanadto ciasna, by nie cisnęła głowy malucha i nie zostawiała na jego skórze przykrych odcisków. Może być wykończona ściągaczem, jednak musi on być delikatny. Fason czapeczki nie ma większego znaczenia, jednak należy dbać o to, aby zasłaniała czoło i uszy. Czapeczka może być wiązana pod szyjką na troczki, aczkolwiek nie jest to niezbędne.


Czapki dla chłopców, kapelusiki, czy chusteczki są potrzebne, a wręcz nieodzowne w gorące dni, przy pełnym słońcu, zwłaszcza w porach, gdy słońce grzeje najbardziej, ma wówczas za obowiązek zabezpieczać główkę malucha przed przegrzaniem.


Czapka dla noworodka
Author: Shermond Schoberg
Source: http://www.flickr.com
Podczas werandowania, albo na spacerze maluszek powinno mieć okrytą główkę. Im chłodniej, tym czapka powinna być cieplejsza i szczelniej oplatać uszy. W cieplejsze jesienne i wiosenne dni bobasowi i mniejszemu dziecku zakładamy czapeczkę z bawełny, starsze niemowlę powinno mieć natomiast kapelusik, chusteczkę. W chłodne dni konieczna jest czapka - zobacz więcej czapek.


Najprawidłowiej taka, która przylega do główki, lecz jej nie ściska, posiada specjalne osłonki na uszy i jest możliwość ją umocować pod brodą pociechy w taki sposób, żeby nie zleciała. Najbardziej przydatne się zarówno czapki pilotki, jak i normalne, z polaru, czy też grubo plecionej bawełny.