Jakiego rodzaju lekarstwa gromadzimy w domowej apteczce i w tej obligatoryjnie przewożonej w samochodzie

O potrzebie posiadania prywatnej apteczki przekonani byli już nasi antenaci żyjący w czasach Polski szlacheckiej. W każdym dworku mieściła się półka, gdzie gospodarze magazynowali różnorakie specyfiki na najczęstsze dolegliwości. Ten zwyczaj przetrwał do chwili obecnej, z tym że zawartość apteczki w znacznym stopniu się zmieniła.


tabletki
Author: Global Panorama
Source: http://www.flickr.com
Co prawda nadal znajdziemy w niej tabletki ziołowe, ale regały zostały zdominowane przez pigułki, czyli chemiczne specyfiki wyprodukowane w fabrykach. Okazuje się również, że pojęcie apteczka nie odnosi się jedynie do jednej z kuchennych szafek, ale też do niewielkich pudełek przewożonych w pojazdach. A wybrani panowie nawet ryzykują stwierdzenie, że apteczką jest również kobieca torebka.

Podstawową częścią każdej apteczki są wszelkiej wielkości lepce i bandaże. Bywają one niezwykle przydatne, gdy skaleczymy się w kończynę bądź środkowy palec. Dodatkowo przydałby się w takiej okoliczności także środek odkażający, czyli na przykład woda utleniona. Na tym
pigułki
Author: Will Thomas
Source: http://www.flickr.com
jednak nie kończy się arsenał, który wykorzystujemy przeciwko tym najbardziej zwyczajnym dolegliwościom.Najprawdopodobniej najbardziej rozpoznawalnym medykamentem w prywatnej szafce pierwszej pomocy są pigułki przeciwbólowe. Zazwyczaj zawierają one w swoim składzie składnik zwany paracetamolem, który po przedawkowaniu może zagrozić naszemu samopoczuciu, a nawet życiu. Taka zasada odnosi się zresztą także do pozostałych farmaceutyków - to, że dany lek jak sprzedawany bywa bez recepty nie zwalnia nas z obowiązku stosowania się do zaleceń umieszczonych na ulotce informacyjnej. Kiedy otwieramy apteczkę i sięgamy po antidotum na trawienie, to nie możemy w żadnym wypadku zapominać o przestrogach farmaceutów.


Kiedy nabywamy popularne i bardzo często reklamowane suplementy diety oraz preparaty witaminowe wcale nie myślimy o terminie ważności. Tymczasem lekarstwa, które leżą miesiącami na domowych regałach nie dosyć, że tracą swoje cenne wartości, to nawet są w stanie osłabić stan naszego zdrowia. Identycznie rzecz się ma w przypadku równie często nabywanych pastylek na przeziębienie. Natomiast osoby przewlekłe chore muszą mieć na podorędziu leki, które ratują ich przed śmiercią. Każda osoba po przeszczepie nerek musi zażywać specjalne środki zapobiegające odrzutom, a każdy cierpiący na cukrzycę praktycznie nie rozstaje się z pompą insulinową. A część z tych medykamentów trzeba trzymać w w chłodnej temperaturze, aby były produktami w pełni wartościowymi.