Na jakie kwestie zwracać uwagę nabywając tensometr? Co jest najbardziej istotne? O jakich sprawach pamiętać?

Tensometry to podstawowy element każdej wagi elektronicznej, ale i urządzeń, dzięki którym możemy zmierzyć siły ściskające czy naprężenia. Dosyć często widziane są w układach automatyki, tam bowiem jest niezbędność wykonywania różnorodnych pomiarów wagowych, np.
ciężaru zbiorników, jakie magazynują surowce. O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć w tym temacie?


Czujniki takiego typu najczęściej mają miejsce pod podporami zbiornika lub platformy, a gdy je połączymy z normalnymi urządzeniami pomiarowymi, to można robić pomiar mas lub dozowania surowców, jak również inne zadania. Tensometr oporowy działa w ten sposób, że opiera się na właściwości fizycznej metalowego drutu, jaka polega na zmianie jego rezystencji elektrycznej. Odbywa się to wraz ze zmianą długości.


kształt
Source: pixabay.com


Drut oporowy jest naklejany za pomocą fachowego kleju na element który odkształca się pod działaniem sił.

Zaintrygowały Cię wątki zawarte w naszym wpisie? Odczuwasz jednak niedosyt? Więc zapraszamy do kolejnej strony - naciśnij tu buty gotyckie i wejdź tam.

Materiał oporowy czynnika ulega podobnym odkształceniom, jak element, na który czujnik został przyklejony. To jak czujniki są wykonane, jak posklejane, to oczywiście wiedza, którą mają firmy, jakie je gwarantują. Nie jest dokładnie znana, ale pomimo to możemy wyróżnić różnorakie modele czujników. Najbardziej istotny podział to ten, jaki zależny jest od kształtu i ułożenia elementu oporowego.


Możemy wyróżnić tensometry wężykowe, kratowe, ale również oporowe foliowe.
Takie ostatnie są najczęściej wykorzystywane, bo mają też najwięcej zalet. Ułożone są z siatki rezystencyjnej w postaci wężykowej, jaka wykonana jest na cienkiej metalowej folii, która sklejona jest klejem z podkładką nośną.