PIT 38 – w których sytuacjach jesteśmy zobowiązani go wypełnić?

W współczesnych czasach odnalezienie atrakcyjnych metod zdobycia przez nas subsydiarnych środków pieniężnych stało się koniecznością. Żyjemy bowiem w względnie niestabilnych czasach, w następstwie tego też wynalezienie odpowiedniego źródła sponsorowania własnych działań jest czymś całkowicie umotywowanym.


Rozliczenie podatku PIT
Author: Images Money
Source: http://www.flickr.com
Jednym z takich sposobów, który bez wątpienia cieszy się ogromną popularnością są transakcje giełdowe. Jak najbardziej, na samym początku potrzebuje to od nas pewnych nakładów na edukację, niemniej jednak przyszłe sukcesy pieniężne niejednokrotnie są warte swojej ceny.

Dla wielu z nas stanowi to świetne źródło zdobycia nadzwyczajnych zysków. Niemniej tymczasem, nasze państwo bardzo restrykcyjnie traktuje osiąganie przez nas przychodów właśnie w ten sposób. Każdy obywatel, który odnosi plony z tytułu zbycia prawnych papierów wartościowych bądź udziałów w spółkach musi się z nich odpowiednio, ale i równocześnie poprawnie rozliczyć. Jak w związku z tym powinniśmy naprawdę podejść do tego zagadnienia, by nie sporządzić sobie dodatkowych kłopotów?

Wyzwanie to może wydawać się dla pewnej części z nas wyjątkowo tajemnicze, niemniej jednak są to tylko pozory. Wystarczy wyłącznie zrozumieć pewny stały i utarty schemat, a w przyszłości zrealizowanie tego rodzaju rozliczeń nie sprawi nam wiele problemu. Zasadniczym zeznaniem pieniężnym, który musi zostać w tym przypadku przez nas uzupełnione to dokument Pit 38 (pod tym linkiem zeznanie roczne PIT-38). Każdy podatnik, który w minionym roku pozbył się papierów wartościowych lub też uzyskał duże dochody pieniężne z tytułu rozmaitych instrumentów bankowych czy maklerskich musi koniecznie go uzupełnić. W tym miejscu wskazane jest także podkreślić, że obowiązek jest na nas nakładany adekwatnie do daty, w której doszło do jasnego i odpłatnego pozbycia się przez nas papierów wartościowych. Znaczną pomoc w tym miejscu może bezsprzecznie zaproponować nam nasze biuro maklerskie pod warunkiem, że wszelkie zrealizowane transakcje były realizowane za jego upoważnieniem.

W przeciwnym przypadku musimy koniecznie uzupełnić to szczególne zeznanie podatkowe. Każdy z małżonków jest zobowiązany uzupełnić je osobiście.