Stycznik jako łącznik mechanizmowy, zdolny do włączania, wyłączania i przewodzenia prądu

Stycznik to łącznik mechanizmowy, zdatny do włączania, wyłączania i przewodzenia prądu w normalnych warunkach pracy obwodu, a także przy przeciążeniach.


Styczniki to elektryczne łączniki, umożliwiające dużą częstość łączeń przez stosowne mechanizmy, a również z uwagi na charakterystykę pracy.
styczniki
Author: Mikhail Golub
Source: http://www.flickr.com


Posiada jedynie jedną pozycję spoczynkową styków ruchomych. Złącza ruchome utrzymywane są w położeniu wymuszonym spowodowanym siłą zewnętrzną. Styczniki jest możliwość rozdzielić ze względu na kategorię siły zewnętrznej na styczniki elektromagnetyczne i pneumatyczne.

Zainteresował Cię ten artykuł? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź tu (https://www.ticol.pl/) podobne materiały - one też są godne uwagi.

Sprzęt ów umie załączać, wyłączać i kierować prąd w naturalnych warunkach pracy obszaru elektrycznego, a również w warunkach przeładowań.


Stycznik jako instrument elektryczny charakteryzuje się wielką trwałością mechaniczną, pokaźną częstością łączeń, niedużymi wymiarami i pewnością działalności. Są to automatyczne łączniki służące do rozwierania i zamykania sieci, w których przepływają prądy robocze, nieraz o nasileniu kilkunastu, lub kilkuset amperów. Stycznik jest w stanie wyłączać również prądy przeciążeniowe, aczkolwiek nie wyłącza energii spięcia.


Jakikolwiek stycznik składa się zazwyczaj ze połączeń zasadniczych i pomocniczych. Styków kluczowych jest zazwyczaj parę na jednym styczniku. Styki pomocnicze mogą być zwierne, czy też rozwierne. W trakcie, gdy stycznik nie pracuje, połączenia zwierne są rozwarte, a styki rozwierne zwarte.
W momencie, gdy stycznik zaczyna funkcjonować styki zwierne siłą pola magnetycznego pozostają zwarte, a styki rozwierne się odbezpieczą. Dzięki takiemu działaniu stycznik może być używany w automatyce w układzie zależności.