Stycznik jako łącznik mechanizmowy, zdolny do włączania, wyłączania i przewodzenia prądu

Stycznik to łącznik mechanizmowy, zdatny do włączania, wyłączania i przewodzenia prądu w normalnych warunkach pracy obwodu, a także przy przeciążeniach.


Styczniki to elektryczne łączniki, umożliwiające dużą częstość łączeń przez stosowne mechanizmy, a również z uwagi na charakterystykę pracy.


styczniki
Author: Mikhail Golub
Source: http://www.flickr.com


Posiada jedynie jedną pozycję spoczynkową styków ruchomych. Złącza ruchome utrzymywane są w położeniu wymuszonym spowodowanym siłą zewnętrzną. Styczniki jest możliwość rozdzielić ze względu na kategorię siły zewnętrznej na styczniki elektromagnetyczne i pneumatyczne.

Zainteresował Cię ten artykuł? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź tu (https://www.ticol.pl/) podobne materiały - one też są godne uwagi.

Sprzęt ów umie załączać, wyłączać i kierować prąd w naturalnych warunkach pracy obszaru elektrycznego, a również w warunkach przeładowań.
Stycznik jako instrument elektryczny charakteryzuje się wielką trwałością mechaniczną, pokaźną częstością łączeń, niedużymi wymiarami i pewnością działalności. Są to automatyczne łączniki służące do rozwierania i zamykania sieci, w których przepływają prądy robocze, nieraz o nasileniu kilkunastu, lub kilkuset amperów. Stycznik jest w stanie wyłączać również prądy przeciążeniowe, aczkolwiek nie wyłącza energii spięcia.


Jakikolwiek stycznik składa się zazwyczaj ze połączeń zasadniczych i pomocniczych. Styków kluczowych jest zazwyczaj parę na jednym styczniku. Styki pomocnicze mogą być zwierne, czy też rozwierne.

Skoro masz pewność, że ten wątek jest dla Ciebie ciekawy, to sprawdź, że też praktyczna strona (https://inte.com.pl/Aktualnosci) zawiera nie mniej cenne wiadomości - kliknij tutaj.

W trakcie, gdy stycznik nie pracuje, połączenia zwierne są rozwarte, a styki rozwierne zwarte.


W momencie, gdy stycznik zaczyna funkcjonować styki zwierne siłą pola magnetycznego pozostają zwarte, a styki rozwierne się odbezpieczą. Dzięki takiemu działaniu stycznik może być używany w automatyce w układzie zależności.