Jakiego rodzaju buciki wspinaczkowe wybrać na początek?

W internecie jest cała masa opinii na ten temat. Prawie każdy, kto ma buty wspinaczkowe ma jakąś opinie na ten temat.


Pierwsza kwestia to rodzaj bucika, a więc tak zwana geometria podeszwy.


lampy
Author: stevendepolo/ flickr.com


Remont pokoju   slider
Author: Qde Pejorian
Source: www.flickr.com
Najbardziej profesjonalne buty, przeznaczone na trudne drogi posiadają profil asymetryczny – są naginane do środka. Dla osoby debiutującej byłoby to zabójstwo dla stóp. Pierwsze buty muszą być symetryczne albo ewentualnie nieznacznie asymetryczne.

Zapewne zainteresuje Cię nasza witryna (http://tort-artystyczny.pl/kontakt/), znajdziesz w tamtym miejscu dużo ciekawych danych. Miej na uwadze, że jest na bieżąco aktualizowana.

Dzięki temu stopa znajdzie się w naturalnym położeniu, a duży palec też będzie w miarę komfortowym miejscu. Zazwyczaj są one dość sztywne, co upraszcza trzymanie się na stopniach. Nie są rzecz jasna za bardzo precyzyjne na niewielkich krawądkach ale wszak cały czas mowa o osobach, jakie zaczynają. Wygodne symetryczne buciki są także najodpowiedniejszym rozwiązaniem na panel, nawet dla ludzi bardziej obeznanych.


Następna i prawdopodobnie fundamentalna rzecz to dopasowanie właściwego rozmiaru bucika. Nigdy nie powinniśmy słuchać „jedynych prawdziwych” sądów, że but wspinaczkowy musi być ciasny, tak najlepiej ze dwa numery mniejszy od normalnego obuwia. Buciki muszą być wygodne, tak aby móc się cieszyć wspinaniem a nie rozmyślać jak to strasznie boli. Komfortowe buciki Rock Pillars to znaczy ściśle dolegające, nie zbyt luźne ale nie takie małe aby bolało. Rozmaite modele posiadają rozmaicie wyprofilowane zapiętki, jedne bardziej wypukłe, inne bardziej płaskie.


Nie wzmiankuję już o rozmaitych kształtach samej stopy. Z tego powodu nie ma rodzaju buta doskonałego dla wszystkich. Niestety obuwie wspinaczkowe powinniśmy nabywać osobiście i dokładnie mierzyć.