Kołki, kotwy a także śruby - warianty zamocowań

Na budowie każdego domu wykonuje się minimum kilkaset umocowań różnych elementów konstrukcyjnych, armatury i wyposażenia.


W sklepach budowlanych znajdziemy kilkadziesiąt typów zamocowań, wśród nich wkręty, śruby albo kotwy nierdzewne różnej grubości a także długości, stworzonych z różnorodnych materiałów.
Fragmenty mocujące winno się dobierać do obciążeń i materiału, w którym mają być przymocowane. Najprościej kupuje się łączniki kompletne (np. wkręty z kołkami rozporowymi), ale zdołamy też skompletować je z osobno nabywanych fragmentów, a wówczas w miejsce zwyczajnego wkrętu możesz zamocować wkręcany haczyk, oczko albo wkręt z łbem ozdobnym. Przy doborze umocowania najpierw ustala się typ, średnicę oraz długość kołka, a do niego dobiera się należyty wkręt. Zamocowania o podobnym przeznaczeniu mogą posiadać przeróżną budowę. Średnica śrub i wkrętów powinna być dostosowana do średnicy kołka. Do tego muszą być one o około 5 mm dłuższe od kołka. Dobierając długość śrub a także wkrętów wypada także naturalnie wziąć w rachubę grubość mocowanego fragmentu.


Moda dla kobiet
Author: Francisco Gómez
Source: http://www.flickr.com


Kotwy nierdzewne stosowane są w przypadku niesłychanie ogromnych obciążeń, w fundamentach pełnych i drobnootworowych.
Podczas mocowania takimi kotwami nie występują siły rozpierające, co ma kluczowe znacznie przy gęstym rozlokowaniu otworów i przy wykonywaniu mocowania w pobliżu krawędzi.

Spojrzyj na opublikowany tu artykuł, a niewątpliwie niesamowicie Cię zaintryguje, ponieważ znajdziesz w tamtym miejscu ważne informacje dotyczące omawianego tematu.

Element mocujący – planowo ukształtowana kotew, jest wklejany w wywiercony otwór. Wepchnięcie kotwy powoduje rozbicie ampułki jak też uaktywnienie reakcji chemicznej utwardzania kleju.