Przykładowe zastosowanie listwowych szczotek, najważniejsze ich parametry i materiały stosowane do produkcji.

Dużej części osób szczotki będą się kojarzyć z przeróżnymi zmiotkami, jakie używa się w domach i zakładach pracy. Jednak najróżniejsze odmiany szczotek wykorzystuje się również w różnego rodzaju urządzeniach i maszynach, w jakich pełnią one istotne zadania.


Tak naprawdę szczotki używane do izolowania mają podobne zastosowanie, jak pozostałe rodzaje uszczelek, z tym że zastosowanie elastycznych włosów powoduje, że w niektórych przypadkach dużo lepiej się one sprawdzają niż tradycyjne uszczelki. Najczęściej używanym rodzajem szczotek w różnych gałęziach przemysłu są szczotki listwowe, z reguły one mają metalową, drewnianą lub plastikową oprawę i włosie z wymaganą grubością i długością. Tego typu szczotki znajdują zastosowanie na przykład przy uszczelnianiu różnego rodzaju wolnych przestrzeni, mogą to być meble, ruchome schody czy drzwi wind. Coraz częściej sięga po nie także przemysł, najróżniejsze typy szczotek można na przykład spotkać przy urządzeniach drzewnych, włókienniczych, narzędziowych czy spożywczych.

szczotka do fug
Author: Gardena
Source: Gardena
Listwowe szczotki produkuje się z bardzo różnych surowców.

Jeżeli chcesz poznać większą ilość informacji na opisywany temat - dobrze się składa, ponieważ istnieje już pełna informacja, którą możesz zobaczyć tu.

Oprawa zrobiona być może z metalu, plastiku czy drewna, rodzaj materiału będzie przede wszystkim uzależniony od tego, gdzie dokładnie będzie pracować cała szczotka. Jeśli będzie występować wilgoć lub różne czynniki chemiczne, to wówczas należy użyć szczotek wykonanych z tworzyw odpornych na działanie takich czynników. Analogicznie sytuacja ma miejsce z włosami szczotki, dziś najczęściej stosowane są do jego produkcji rozmaite rodzaje tworzyw sztucznych, jeżeli się je odpowiednio dobierze, to całe szczotki długo i bezawaryjnie posłużą.


Firmy zajmujące się produkcją tego typu szczotek z reguły robią je dokładnie według oczekiwań klientów. Do ustalenia więc będzie rodzaj zastosowanego materiału, grubość i długość włosia, a także grubość oprawy. Jest to konieczne, bo czasami takie szczotki stosowane są w nietypowych urządzeniach i maszynach. W nich nie da się zastosować ogólnie dostępnych szczotek, więc niezbędne jest ich produkowanie ściśle według wymagań.