Do jakich celów może służyć pianka poliuretanowa i dlaczego jest tak mało znana w Polsce? Co warto o niej wiedzieć?

W momencie gdy przeanalizujemy rodzimy rynek budowlany pod względem zabezpieczenia budynków przed utratą ciepła, to znacznie bardziej dostrzegalne jest poświęcenie się producentów rozmaitych materiałów, którzy konkurują w kwestii promowa i lobbowania swojego materiału. Jakie są najpopularniejsze środki? Aktualnie są to styropian i wełna mineralna, jednak coraz bardziej często pojawia się także pianka poliuretanowa pod postacią płyt panelowych. Tego rodzaju pianki dodawane są metoda natrysku hydrodynamicznego. Natrysk pianki to technologia bardzo znana i doceniona na świecie, u nas
dopiero teraz zyskuje na znaczeniu.


Rownocześnie, mniejsza liczba osób wie, jak niezwykle poliuretan jest powszechny w Polsce.

natryśnięta pianka na cegły
Author: Porotherm
Source: Porotherm
Może trudno w towierzyć, ale spotkać go można we wszystkim, co nas zazwyczaj otacza. I tak, jest w biurkach, krzesłach czy autach. Wiadomo, ze jest wiele rodzajów tego tworzywa, więc w zależności od wymagań i naszych potrzeb przybierać one może bardziej elastyczne formy, jak i niezwykle twarde i sztywne niczym stal.

Aż do teraz natryski pianki poliuretanowej był w naszym kraju przeznaczony zazwyczaj do zastosowań związanych z przemysłem.

Docieplenie wielkich hal, jak również zagwarantowanie szczelności tego rodzaju poszycia to wielkie wyzwanie dla przedsiębiorców. W tym momencie technologia natrysku sprawdza się wspaniale. Dzięki temu mamy wykonane bezszwowo, bardzo szczelnie elementy pokrycia dachowe. Minimalizują one uciekanie ciepła, lecz również znakomicie impregnują przed oddziaływaniem wody.Tego typu technologia (zobacz http://www.c-l.pl/kategoria-produktu/technologie-prozniowe/) gwarantuje też błyskawiczną realizację. Dosyćnietypowe jest to, że w Polsce technologia natryskowa poliuretanów jest mało znana. Na przykład u naszych zachodnich i wschodnich sąsiadów od lat z powodzeniem się ją wykorzystuje. Zobacz jak to wygląda


Technika jest tam wszędziestosowana w stawianiu domów jednorodzinnych, osiedli, a także modernizacji starszych poszyć dachowych. Idealnie może sprawdzić się w procesie docieplenia poddaszy, w instalacjach chłodniczych i klimatyzacjach. Mamy szczęście, że nasi rodzimi producenci opanowali do perfekcji technikę produkowania pianki,a więc pozostaje mieć nadzieje, że dzięki temu prace budowlanki będą zachodzić sprawniej i szybciej.