Na czym polega odlewanie ciśnieniowe? W którym przemyśle jest często wykorzystywane?

Produkcja odlewów metalowych w postaci figurek albo też przedmiotów do użytku codziennego jest rzeczą niezmiernie ciekawą. Nie każdy wie jak taka proces wygląda oraz z czym się on wiąże. O co w związku z tym chodzi w odlewaniu ciśnieniowym jak również jakiego rodzaju metale są podczas takiego zabiegu wykorzystywane?
odlewnia
Author: OKFoundryCompany
Source: http://www.flickr.com
Odlewanie ciśnieniowe (zobacz), jak jak mówi nazwa jest procesem wykorzystującym duże ciśnienie. W czasie takiej czynności metal, jaki jest pod postacią płynną zmienia się w finalny produkt. Technologię taką z pewnością cechuje doskonała dokładność jak też kształt uzyskany jest niemal dokładnym odwzorowaniem formy. Do tego powierzchnia takiego gotowego produktu charakteryzuje się wspaniałą jakością, jak też wyroby tej samej serii posiadają identyczne wymiary. To z pewnością najważniejsze plusy takiej technologii. W czasie takiej pracy wykonywane są głównie odlewy (płyty poliuretanowe) z mosiądzu , cynku, magnezu czy z glinu.Z czym wiąże się takie odlewanie? Chodzi o to, że metal, którym wypełnia się formę na skutek dużego ciśnienia, podlega ruchowi. W taki sposób otrzymuje się dobrą jakość produktów. Gdy chodzi o odlewy, na pewno odznaczają się bardzo dobrymi właściwościami chemicznymi czy mechanicznymi. Ciśnienie, o którym mowa podczas tego typu czynności to aż sto pięćdziesiąt megapaskali.

Kiedy chodzi o minusy tej technologii. To na pewno będzie to spory koszt, jeśli chodzi o zainwestowanie w maszyny, różnego rodzaju pomocnicze akcesoria jak również wyrób odpowiednich form.

Wejdź na moje łącze - tam oczekuje na Ciebie nowa dawka rewelacyjnych artykułów. Nie zwlekaj! Będzie świetnie, jeżeli zostawisz swoją opinię.

Kolejną kwestią, która może mieć wpływ na to, że końcowy produkt nie może być wykorzystywany wszędzie jest na pewno jego nierównomierna struktura. Chodzi o to, iż podczas użycia tak silnego ciśnienia, w ciekłym materiale dochodzi do gwałtownych ruchów, wtrąceń tlenkowych albo też powstania porów gazowych. W ten sposób struktura jest mocno naruszona. Co do powierzchni, to jest ona zwarta, jednolita oraz drobnoziarnista. Natomiast, kiedy zdarzy się jej uszkodzenie albo częściowe usunięcie, wskutek obróbki przedmiotu, to szczególnie możemy mówić o braku tej szczelności.


odlewnia żeliwa
Warto natomiast wiedzieć, iż mimo takich wad albo ograniczeń, technologię taką stosuje się często w Polsce. Największą ilość takich stopów wykorzystuje się w przemyśle samochodowym. To w ten sposób robi się całą masę przedmiotów należących do konstrukcyjnych elementów samochodu, jak i wyposażenia wnętrza. Dlatego odlewnictwo takie pełni tutaj sporą rolę.