Zwyciężyć bitwę z mrokiem w imię przyszłości ludzi i sztuki

Medycyna w naszych czasach jest postępowa, a wykorzystywany sprzęt coraz doskonalszy. Nieodłączną częścią pracy doktorów jest wykonywanie zabiegów, a od spokoju ich pracy może zależeć stan zdrowia pacjentów. Dlatego oprócz zabezpieczenia im właściwych przyrządów, wsparcia czy też odpowiedniego systemu pracy należy zapewnić właściwe otoczenie. Jednym z jego segmentów jest światło – najlepiej takie, które pozwoli uzyskać najlepszą widoczność.

szpital
Author: PEO ACWA
Source: http://www.flickr.com
Lampy bezcieniowe nie są wynalazkiem nowym, z powodzeniem stosuje się je od dziesięcioleci. Można je spotkać w pracowniach dentystycznych, pokojach zabiegowych i operacyjnych. Od nich zależy nie rzadko dobra widoczność w trakcie pracy doktora czyli zdrowie pacjentów. Wraz z rozwojem nauki stają się one coraz lepsze pod względem nasycenia rzucanego światła, braku cieni oraz odporności. Twórcy takich lamp prześcigają się w tym aby wyprodukować produkt o jak najlepszych właściwościach w możliwie jak najniższej cenie.

Zaciekawił Cię nasz tekst? Jeśli tak, to w najświeższym wpisie też przeczytasz coś, co okaże się dla Ciebie wartościowe. Kliknij więc tu!Oprócz zastosowań czysto zabiegowych, lampy bezcieniowe są z pomyślnością wykorzystywane w fotografii|przez fotografów ponieważ zapewniają tak zwany „soft light” co oznacza dosłownie „miękkie światło”. Taki rodzaj fotografii nazywa się fotografią bezcieniową. Sposób działania tej lampy jest niewyobrażalnie prosty, światło wewnątrz obudowy lampy jest rozpraszane z jednej wiązki na wiele drobniejszych wiązek. Obecnie najpopularniejszą technologią jest wytworzenie lamp z przesłoniętym włóknem żarnika, oraz odpowiednim poziomem odbicia czy też jasności światła padającego na obiekty.Nazwa „lampa bezcieniowa” nie jest dokładnym określeniem tego w jaki sposób źródło światła nie nie dopuszcza do rzucania cieni – ponieważ w efekcie jej pracy cień ale na tyle miękki, że jest on często niedostrzegalny a i co najistotniejsze nie stanowi przeszkody (zobacz na CzarMed). W starszych rodzajach takich lamp można jeszcze natrafić na kilka żarówek – nie jedną.http://spoiwex.pl/ osuszanie gruntówSą tacy co zapytają, dlaczego te lampy są aż tak duże? Wynika to z praw optyki – czym większa średnica świecąca tej lampy tym większy poziom rozmycia cienia. W przypadku fotografii bezcieniowej w ogóle nie nie stosuje się takich lamp - ze względu na ich wygórowane ceny oraz niską dostępność. Za to koszysta się z parawanów, kurtyn czy też zwyczajnych parasoli, od których odbija się światło lampy błyskowej. Brak cienia ocalił wiele żyć i spowodował nie jeden zachwyt nad sztuką.