Jaki jest handel w Polsce czyli garść wniosków o naszych sklepach

Co zmieniło się w polskim krajobrazie po upadku komunizmu? Każdemu do głowy przychodzi coś odmiennego. Jedni napomkną o pastelowych elewacjach (bo dawniej było szaro), kolejni o nowych drogach (nie było nawet kilometra autostrady, a stan dróg był tragiczny), kolejni wspomną o pojawieniu się drogich, zagranicznych pojazdów (w czasach komunizmu były tylko fiaty, syrenkioraz polonezy). Spośród tych kilkunastu spraw na uwagę zasługuję jeszcze jedno zjawisko, które obecne jest wszędzie, nawet w małych miastach. To pokaźne sklepy – hipermarkety, markety oraz zwykłe dyskonty.

W tamtych latach sklepy były w głównej mierze państwowe, pojawiały się także małe prywatne sklepiki, ale nie były to w zupełności „sieciówki” we współczesnym pojmowaniu. Wraz z przyjściem gospodarki wolnorynkowej rozpoczęła się epoka konsumpcjonizmu. Może nie od razu, transformacja zebrała wszakże swoje żniwo. Można powiedzieć, że w latach 90. władał wszystkim mały handel. Ludzie nareszcie byli w stanie, posiadając jakieś pieniądze założyć własny prywatny interes.

Pamiętaj o tym, że masz możliwość przejrzeć inne interesujące wątki - wystarczy tylko na stronie (http://www.mikolaje.pl/indywidualny/) kliknąć w umieszczony tam link.

tworzono w takim razie sklepy, niektórzy rozpoczęli tworzyć swoje osobiste „sieciówki”, oczywiście w rozmiarze mikro (przykładowo, w jednej miejscowości, w jednym powiecie).

Czas marketów nastał później, w nowym wieku, ale tak odmieniły wygląd polskich miejscowości, iż teraz trudno sobie wyobrazić współczesną Polskę bez tego typu potężnych sklepów handlowych. Początki były nielekkie, więc charakter kilkunastu z tych marketów obecnie przedstawia się strasznie. Są brzydkie, wzniesione w nieodpowiednim miejscu. no cóż, takie były początki. Na szczęście wraz z ucywilizowaniem się tegoż handlu poczęły powstawać również lepsze hipermarkety. Mowa o zewnętrznym obliczu, a także o umeblowaniu wewnątrz. Lepsze są na przykład regały w sklepie, ale także i w magazynie tak zwane, regały (regały magazynowe) paletowe (napisał o tym). tak samo regały jezdne (wspomniane regały przejezdne na tej stronie), które ułatwiają ekspozycję towarów w magazynie, ale nie tylko.

Teraz faktycznie trend kieruje się w stronę modernizowania technologicznego, więc w wielu hipermarketach są kasy samoobsługowe, co tylko wskazuje prognozę na przyszłość. Kasjerzy czy kasjerki w dzisiejszym rozumieniu zostaną zastąpieni przez takie kasy. A jakie jeszcze będą modernizacje, pokaże przyszłość.