Z jakiego powodu warto na pokryciu dachowym naszego budynku zamontować piorunochron?

O tym czy go zainstalować, należy zastanowić się przy budowie domu. W miejscu, w jakie uderzy piorun, napięcie może niezwykle wzrosnąć oraz sięgnąć nawet kilku setek milionów woltów. Siła tego wyładowania może prędko wywołać zapalenie się budynku.


Warto na dachu zamontować instalację odgromową zatem piorunochron.


mięso
Author: Mark Moz
Source: http://www.flickr.com


Szklany stolik
Author: symmetry_mind
Source: http://www.flickr.com
Teraz istnieją przepisy, które nakazują montaż piorunochronów w budynkach mieszkalnych wyższych niż 15 m, oraz jakich powierzchnia przekracza 500 m2. Również na domach zbudowanych z palnych materiałów oraz przykrytych gontem lub trzciną, należy instalować instalacje odgromowe.

Jeżeli po zapoznaniu się z tym tekstem uważasz, że warto byłoby bardziej poznać to zagadnienie, to jeszcze zerknij tutaj klimatyzacja w mieszkaniu warszawa.

Domy zbudowane na wzgórzach, również narażone są na wyładowania burzowe. Jeżeli dom (domy jednorodzinne) nie posiada sąsiadujących z nim budynków, wtedy też warto go wyposażyć w taką instalację. Daje to nieocenione poczucie bezpieczeństwa, gdy w powietrzu wisi burza.


Jeśli ogromna energia przyniesiona przez piorun nie będzie niezwłocznie odprowadzona do ziemi, wszystkie przedmioty, jakie będą na jej drodze zostaną uszkodzone lub ulegną zniszczeniu. Przed tego typu działaniem olbrzymiego wyładowania elektrycznego jedynie piorunochron jest w stanie uchronić budynek. Zabezpieczenie to ma bardzo prostą budowę oraz składa się ze zwodów sztucznych, przewodów odprowadzających i tak zwanego uziomu. Zwody sztuczne są to odpowiednio ułożone na dachu domu przewody metalowe. Mogłyby być one wykonane z miedzi albo ocynkowanej stali o grubości 6mm. Jeżeli budynek przykryty jest niepalnym surowcem, wtedy zwody montuje się na małych wspornikach wprost na dachu.


Jeśli dach przykryty jest surowcem palnym, wówczas zwody montuje się na wspornikach wyższych - około 0,4m. Zwody naturalne są to złączone z piorunochronem elementy metalowe takie jak balustrady czy też rynny. Przez nie siła elektryczna z pioruna odprowadzana jest bezpośrednio w ziemię.