Co wziąć pod uwagę, urządzając łazienkę?

Łazienka to bardzo istotne pomieszczenie w mieszkaniu. Prawidłowo urządzona nie tylko umożliwia w komfortowy sposób zadbać o urodę, lecz także staje się miejscem wieczornego odprężenia. Tak, jak wszystkie pomieszczenia w domu, wymaga ona zaaranżowania w jakimś wybranym stylu, to wnętrze musi być urządzone praktycznie oraz ze smakiem.

odwiedź sklep Top Sanit
Author: Global Panorama
Source: http://www.flickr.com
Dzisiaj rynek proponuje bardzo rozległe i różnorodne wyposażenie łazienek. Sposób montażu, używania, forma i wygląd poszczególnych sprzętów do łazienki to niełatwy wybór, nim zatem pójdziemy na zakupy, trzeba zadecydować, w jakim stylu chcemy mieć urządzoną łazienkę. Nie wszystkie meble (meble młodzieżowe na nóżkach) i sprzęty sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, przykładowo umywalki prostokątne pasują najlepiej do łazienek nowoczesnych, okrągłe lepiej będą prezentować się w klasycznych wnętrzach - .

Podobnie jest z wannami. Wanny do zabudowy to rozwiązanie tradycyjne, w awangardowych łazienkach w stylu glamour, lub w łazienkach zaprojektowanych w stylu retro bardziej trafnym wyborem będą wanny wolnostojące. Także wybór materiałów, z jakich została stworzona armatura łazienkowa, ma znaczny wpływ na ostateczny efekt wizualny oraz, rzecz jasna, na kwestię praktyczną. Najpowszechniejsze, a jednocześnie najtańsze, umywalki, wykonywane są z ceramiki. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej niebanalnego, znajdziemy także umywalki z kamienia, szklane, lub drewniane.


Projektując łazienkę nie można sugerować się tylko i wyłącznie kwestią wizualną. To ważne, aby łazienka była miejscem, prezentującym się ładnie, lecz równie istotne jest, żeby była wnętrzem funkcjonalnym, wygodnym w użytkowaniu i prawidłowo zagospodarowanym. Wanny wolnostojące, zwłaszcza te o wymyślnych kształtach i ze zdobionymi nóżkami, prezentują się przepięknie, ale nie sprawdzą się w niedużych pomieszczeniach.

Również umywalki prostokątne wymagają raczej większej powierzchni, ponieważ w wąskiej łazience nietrudno będzie uderzyć się o róg umywalki – niewielka łazienka potrzebuje sprzętów o gładkich, zaokrąglonych krawędziach, zgrabnych, niedużych. Jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią, wybierajmy również rozwiązania kompaktowe: od wolnowiszącej umywalki zdecydowanie lepsza będzie umywalka (automatyczne umywalki do galerii handlowych) z dopasowaną szafką.