Żarówki led czyli nowoczesny sposób na niskie rachunki za prąd

Systematyczny postęp technologiczno-naukowy przyczynił się do tego, że prawie w wszelkiej branży co chwilę pojawiają się nowe rozwiązania i wynalazki, które usprawniają nam życie i wspierają w zwykłych zadaniach. Jednym z takich praktycznych przedmiotów, których używanie obecnie jest tak zwyczajne, że właściwie się o tym nie myśli, jest żarówka.

Thomas Edison wynalazł ją w 1879 roku. Wyjściowo była to szklana bańka, do której wprowadzano włókna węglowe tak, by paliła się kilkadziesiąt godzin. Oczywiście następnie sam Edison ją poprawił, umieszczając w szklanej bańce włókna z japońskiego bambusa. Tak rozpoczęła się historia tego niewielkiego, ale o doniosłym znaczeniu dla świata urządzenia, bez którego nikt współcześnie nie wyobraża sobie istnienia.Oczywiście żarówki są stale udoskonalane aż po dzień dzisiejszy, dzięki temu możemy zakupić już nie tylko zwykłe żarówki, które powoli odchodzą już do historii, bowiem są mało proekologiczne, czerpią dużo więcej energii elektrycznej niż np. ich energooszczędne zamienniki. Teraz na rynku największą popularnością cieszą się żarówki led.

Jeżeli Twoim zdaniem ten artykuł jest ciekawy, to zobacz również pomocne źródło, które zawiera absorbujące dane - one z pewnością Cię zaciekawią.

Niewielu z nas ma świadomość, że technologia wykorzystana w tych halogenach została wymyślona już niemal sto lat temu. Pojęcie elektroluminescencji znane od przeszło stulecia z sukcesem używane jest od trzydziestu lat w na przykład urządzeniach typu hi-fi, żarówkach samochodowych czy w reklamach, a od niedawna zaczęło być stosowane powszechnie w lampach oświetlających nasze mieszkania oraz lokale.

żaówki LED
Author: Artemas Liu
Source: http://www.flickr.com
Żarówki LED od kilkunastu lat cieszą się sporą popularnością na rynku, ponieważ ich światło jest dla użytkowników dużo bardziej miłe niż zwyczajnych żarówek. Ich następną zaletą jest fakt, że są dalece oszczędne, a tym samym są mniej dotkliwe dla domowego budżetu. Koszt samego zakupu jest wyższy niż przy tradycyjnym oświetleniu, aczkolwiek nabycie żarówek tego typu zwraca się już po kilkunastu tygodniach. Trzeba też pamiętać, że ich żywotność istotnie przewyższa stare a nawet energooszczędne żarówki.

Żarówki led to dziś wysoce uznany rodzaj oświetlenia używanego w naszych lokalach. Jednorazowa wymiana całkowitego oświetlenia w domu czy mieszkaniu może wiązać się z dość dużymi kosztami, ale długa żywotność lampy, niewielkie zużycie energii i to, że są one przyjazne dla natury, z pewnością to zrównoważy.