Atuty silikonowych akcesoriów do kuchni

Duże, niedogodne stolnice zsuwające się z blatu w trakcie wałkowania odchodzą w zapomnienie. Po co się męczyć z czymś, co ciężko jest umyć, nie ma gdzie tego schować, a co kładzione na lakierowanym blacie może go nawet zarysować?


Dziś coraz częściej gospodynie używają stolnice z silikonu.

Jeśli chcesz wyszukać artykuły na prezentowany temat, to przejdź tutaj dekarze mazowieckie i zobacz inne informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.

Jakie wartości ma taka stolnica? Używając ładnej dużej stolnicy silikonowej zapewniasz sobie nie tylko wygodne rozwiązanie, ale dodatkowo element atrakcyjnego wystroju. Stolnica silikonowa odpowiednio przylega do blatu , a po użyciu łatwo zwiniesz ją w rulon.

Dzięki stolnicy silikonowej już o wymiarach 50x40 cm przygotowujesz duże porcje ciasta, rozwałkujesz je z łatwością, nie przemieszczając stolnicy po blacie, nie rysując go. Po użyciu silikon bez trudu umyjesz, zwiniesz w rulonik i schowasz do szafy, lub zostawisz na blacie w charakterze podkładki pod gorące naczynia. Chociaż stolnice takowe stworzone są z solidnego silikonu, jednak zaleca się używanie przy nich noża z plastiku.

Stolnica silikonowa pozwala na wałkowanie ciasto wprost na stole kuchennym. W czasie wałkowania stworzona z silikonu stolnica nie przemieszcza się, co jest jej wielkim atutem. Warto zwrócić uwagę , że takowej silikonowej stolnicy nie potrzeba podsypywać mąką, bowiem dzięki własnościom silikonu ciasto do niej nie przywrze.

Gdy mamy już przygotowane ciasto (przykładowo na rogale czy wypieki świąteczne), bezpośrednio na stolnicy, bez żadnego kłopotu możemy przygotować je do pieczenia, dzięki wyrysowanej na stolnicy miarce, ogromnie upraszczającej pracę. Godny uwagi jest także fakt, że sprzątanie kuchni jest wyjątkowo szybkie.

Wymycie stolnicy silikonowej, podobnie jak pozostałych silikonowych dodatków kuchennych, zajmie dosłownie parę sekund, potem wystarczy ją osuszyć, zawinąć w rulon, po czym schować do kuchennej szuflady Plusy stolnicy silikonowej, które spostrzeże każdy kto ją wykorzystuje to: nieprzywieranie ciasta do stolnicy, brak konieczności podsypywania ciast mąką, możemy zastosować jakikolwiek wałek do ciasta, odpowiednie przywieranie do blatu kuchennego (co znacznie ułatwia wałkowanie ciasta), pomocna miarka naniesiona na stolnicy oraz giętkość, dzięki której zajmie ona niewiele miejsca w domowej kuchni.