Jakie istotne i duże zagrożenia wyrządzi odkrywka?

Okazuje się, iż kopalnie odkrywkowe niosą za sobą wiele istotnych zagrożeń, dlatego coraz więcej osób występuje z działaniami i petycjami, jakie mają na celu uzmysłowienie społeczeństwa jakie zagrożenia są powiązane z wybudowaniem takiej kopalni.

kopalnia odkrywkowa
Author: André Schäfer
Source: http://www.flickr.com
Dzisiaj coraz częściej powstają kopalnie odkrywkowe, z jakimi zdołamy zetknąć się w rozmaitych regionach, takich jak przykładowo Krobia, Miejska Górka bądź Poniec. Bez wątpienia kopalnia odkrywkowa to niezmiernie duże zagrożenia dla rolnictwa, regionalnych firma oraz dla mieszkańców danego regionu. Jeżeli chodzi o rolnictwo to z powodu powstania kopalni można się spodziewać, że nie wróci ono do tak właściwego stanu, w jakim było przed budową i pracami w kopalni. Zboża, pola i uprawy mogą zostać do cna unicestwione, a jak wiadomo ucierpi na tym nie tylko środowisko, lecz też ludzie, którzy przecież uprawiają ziemię w celach zarobkowych. Kopalnia odkrywkowa przyniesie więc szerokie straty finansowe, co może sprawić u poniektórych rodzin szerokie problemy, utratę pracy, brak pieniędzy na utrzymanie.

Taki sprzeciw wynika z niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą wybudowanie kopalni. Uszczerbku doznaje bowiem nie tylko okoliczna fauna i flora, ale również prezencja otoczenia, które kształtuje człowiek. Mamy tutaj na myśli drogi, które od czasu do czasu się zapadają. Szkody górnicze spowodowane przemieszczaniem się ziemi zdarzają się na terenach, gdzie kopalnia stanowi zawsze towarzyszący element polskiego krajobrazu, czyli na Górnym Śląsku. To niezwykle niebezpieczne zjawisko staje się nie tylko powodem dziur na ekspresówkach, ale także narusza konstrukcje domów mieszkalnych, zagrażając w taki sposób bezpieczeństwu ich lokatorów.

Przedstawiona wcześniej sytuacja dotyczy kopalni, gdzie wydobywa się węgiel kamienny. Jednakże w przypadku wydobycia węgla brunatnego także będziemy mieć do czynienia z dewastacją otaczającej przyrody. I nikogo już nie dziwi fakt, że mieszkańcy miejscowości Miejska Górka protestują przeciwko otwarciu nowej kopalni: . Węgiel brunatny fedruje się metodą odkrywkową, co oznacza, że zrywa się całe połacie ziemi, żeby dostać się do surowca. W ten sposób niszczy się naturalną florę, a w pobliżu wyrasta szpetna kopalniana infrastruktura wraz z hałdami wydobytego towaru.

Miejska Górka to miasto położone w województwie wielkopolskim. Jego mieszkańcy chcieliby zachować naturalny wygląd najbliższego sąsiedztwa, aby mieć gdzie udawać się na niedzielne spacery. Dodatkowo przyjezdnym natychmiast rzucałby się w oczy okropny widok i chyba nie pragnęliby zbyt długo zatrzymywać się w takim miejscu. Z kolei ponowne przywrócenie okolicy prawdziwie pięknego wyglądu wiązałoby się z tak wygórowanymi kosztami, że trudno byłoby odnaleźć sponsora dla tak szeroko zaplanowanego przedsięwzięcia. Przekonaliśmy się zatem, że protesty mieszkańców bywają jak najbardziej uzasadnione.