Jakie skutki wywiera na dzieci rozwód rodzicieli i jak możemy siebie a również ich na to przygotować?

Podczas gdy dochodzi do rozpadu rodziny miedzy małżonkami posiadającymi dzieci, najbardziej cierpią oraz tracą na tym naturalnie dzieci, które zostają bez jednego z rodziców. Niemniej nie tylko oni odczują to dotkliwie. Również rodzic, który wyprowadza się z mieszkania oraz pozostaje całkiem sam bez codziennego widzenia się z dziećmi.
kobieta
Author: Eveline Cosmetics
Source: Eveline Cosmetics
Przyjęte jest, że miano samotni rodzice to ludzie, które pojedynczo wychowują dzieci. Ale co w takim razie zdołamy powiedzieć o rodzicu, jaki nie mieszka razem z dziećmi chociaż ma wszelkie prawa do swoich dzieci tymczasem rozstrzygnięciem sądu pozostają przy drugim rodzicu. Czy też nie możemy ich określić samotnym rodzicielem? Jak najbardziej wyjątkowo oni czują odosobnienie i tęsknią za swoimi pociechami, które pozostały z drugim rodzicem.

Oczywiście dla dziecka rozstanie rodziców to uciążliwy i emocjonalny okres, lecz dla rodzica, który zamieszkał w innym domu niż dzieci również jest to uciążliwy czas. Również przeżywają rozłąkę z dziećmi jak także niemożliwość ich wychowywania i spędzanie z nimi tyle czasu jak istniało to wcześniej. Po rozwodzie rodziców dzieci jednak posiadają cały czas ufność, że rodziciele się znów zejdą. Również oskarżają siebie i swoje zachowania za rozstanie rodziców.

Często czują się opuszczone oraz samotne, co może manifestować się sprzeciwem oraz złością względem matki czy ojca. Następuje także regresja, to znaczy, że dzieci zaczynają się moczyć do łóżka, ssają palec, ale także mają potrzebę ciągłego tulenia się i przyrzeczenia, że ich się kocha. Wypływa to z sytuacji lęku i strachu, a również powoduje zmniejszenie uczucie bezpieczeństwa, niepewność, bezsenność, nocne zmory czy strach przed mrokiem.

Dzieci nadzwyczaj tęsknią za rodzicem, który się wyprowadził, ale również mogą demonstrować złość i opór na rodzica z jakim pozostali, a jakiego obwiniają za rozwód. Jednocześnie odczuwają lęk, iż odejdzie też rodzic przebywający z nimi. Doświadczają ogromny smutek i nierzadko płaczą. Na domiar złego często z winy rodzicieli, odczuwają konieczność wybrania czy są oddane wobec matki, czy też taty. Dzieci również odczuwają silny żal, smutek, a nawet rozpacz, doświadczają straty oraz są bezbronne oraz bezsilne w sytuacji rozstania ich rodziców.Młoda kobieta
Author: Robert Moran
Source: http://www.flickr.com
Mogą przebiegać u nich niedomagania zdrowotne, między innymi bóle żołądka bądź głowy, pocenie dłoni, zdarza się, iż tracą ufność we własne moce i posiadają małe poczucie wartości, a to pociąga za sobą kłopoty w szkole. Dzieci mogą winić jednego z rodziców za rozpad rodziny, wściekać się, a również buntować. Nierzadko wyrażają agresję względem rodziców, rodzeństwa, rówieśników a też nieznanych osób. Mogą nie rozmawiać o swoich problemach z nikim z powodu poniżenia. Nastolatkowie niekiedy odczuwają, że muszą wspierać i wspomagać w obowiązkach rodzica, co budzi ich nadmierne obciążenie uczuciowe. Mogą nie mieć chęci samemu wybierać, z którym rodzicem chcą zamieszkiwać, zaś poczuwać się ku temu przymuszane. Zdarza się również, że oczekują od rodzicieli materialnego wynagrodzenia za poniesione krzywdy.

Samotni rodzice podczas gdy chcą rozpocząć nowe rodziny to dzieci najczęściej nie mogą poradzić sobie z tym, są podejrzliwi, nieufni do ludzi i nowego współmałżonka rodziciela. Czas dorastania jest nadzwyczaj dokuczliwy oraz buntowniczy, a następujący rozwód rodzicieli może wywołać spotęgowanie zmęczenia, kłopoty z koncentracją, w szkole jednak również kradzieże, picie alkoholu czy też przyjmowanie narkotyków.

Rozwodów jest jeszcze więcej w Polsce, osoby się zakochują, pobierają, rodzą się dzieci oraz rozwodzą się, często nie licząc się z wynikami. Powinno się wiedzieć, że rozwód niesie niezwykle złe następstwa dla dzieci, posiada to wpływ ich chwile obecną i może posiadać to niekorzystny wpływ na ich czas przyszły. W związku z tym jeżeli rodzice decydują się na rozwód powinny zadbać o to żeby dzieci w dalszym ciągu czuły się drogie przez obojga z rodziców a też nie czuły z tego powodu przewinienia i wstydu.