Jakie kanały telewizyjne powinny oglądać dzieci?

Wychowanie to niezwykle trudny temat. Każdy rodzic ma indywidualną wizję na jego temat. Wszyscy także boimy się tego momentu, kiedy nasze dziecko się narodzi i to my będziemy musieli powiedzieć mu, jak żyć. Często popełnimy błąd, ale jest to na stałe wpisane w wychowanie. Nie jesteśmy idealni i dlatego czasami spotkamy na swojej rodzicielskiej ścieżce dużo niebezpiecznych zakrętów.
Na pewno każdy opiekun myśli, czy dziecko może korzystać z telewizji? Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że w naszym obecnym świecie nie damy rady odciąć naszych dzieci od wszystkich zdobyczy technicznych. To dobrze, bo nowoczesne wynalazki stworzone zostały po to, by usprawnić nasze życie. Ale z innej strony, wiemy doskonale, że mogą stać się przyczyną niebezpiecznych uzależnień oraz schorzeń na tle psychicznym.

dziecko przed telewizorem
Author: Sarah Joy
Source: http://www.flickr.com
Ale wystarczy odpowiedzialnie podejść do tematu i nie będziemy walczyć z tego typu trudnościami. Po pierwsze, nasze dziecko musi wiedzieć, po co nam telewizor. Jeżeli wyjaśnimy maluchowi, w jakim celu go włączamy, dziecko nie powinno całymi dniami tkwić przed grającym pudłem. Naszym starszym latoroślom pokażmy, że program tv oferuje dużo pożytecznych propozycji, takich jak programy przyrodnicze, czy historyczne, jak również dużo kultowych filmów. Więcej naZawsze oglądajmy telewizję z naszymi szkrabami. Niekiedy, nawet w przeznaczonych dla małych dzieci bajkach mogą się wydarzyć okoliczności, które zaniepokoją nasze dziecko. Powinniśmy być wówczas blisko i objaśnić mu wszystko. Nie zapominajmy, że maluchy zwykle naśladują rodziców. Jeśli my bezmyślnie tkwimy przed telewizorem, to nasze pociechy zrobią to samo.

Dlatego my również mądrze korzystajmy z tego wspaniałego wynalazku XX wieku. Namówmy starsze dzieciaki na wspólne oglądanie programów informacyjnych lub filmów dokumentalnych. Potem możemy z nimi porozmawiać na poruszane tam tematy. Ale jednocześnie, pokażmy pociechom, że istnieją inne, lepsze formy spędzania wolnego czasu, niż tylko przesiadywanie przed telewizorem.