Obecnie, ze względu na wytrzymałość oraz prezencję montuje się w szczególności dachówki wykonane z ceramiki

Jeżeli stawiasz dom istotne jest jego właściwe pokrycie, a więc zamontowanie dachu, który będzie osłaniał budynek przed dostawaniem się do wewnątrz deszczu, wiatru i pozostałych czynników pogodowych.
Kolorowe dachówki
Author: Emily Mathews
Source: http://www.flickr.com
Dachówki tego rodzaju (przykładowo :

Koramic) produkuje się z gliny, która przez wzgląd na swoją strukturę nie przepuszcza wody(polecamy zawór zwrotny wentylacja 125) i chroni przed mrozem. Z tej właśnie racji stanowi świetny materiał izolacyjny i idealnie nadaje się na zadaszenia. Naturalne złoża gliny nie posiadają jednolitej barwy – dlatego dachówki tego rodzaju mogłyby się między sobą różnić jeśli idzie o odcień czerwonego, czyli typowego kolory glinu, który wynika z zawartości żelaza. Aby więc nadać dachówkom stałą barwę stosuje się barwienie w masie lub angobowanie.Pierwszy rodzaj, a zatem barwienie w masie, to dodawanie do gliny odpowiednich pigmentów jeszcze przed uformowaniem dachówek. Tymczasem angobowanie polega na naniesieniu na już uformowaną i wysuszoną, chociaż jeszcze nie wypaloną glinę substancji jaką jest tzw. szlachetna glinka. Różnica między tego rodzaju metodą a barwieniem w masie polega też na tym, że angobowanie dotyczy tylko wierzchniej warstwy dachówki, w związku z tym po przycięciu
Mężczyzna kładący dachówki
Author: onnola
Source: http://www.flickr.com
dachówki może mieć ona w miejscu przecięcia inny odcień, w przypadku barwienia w masie różnicy tej nie widzimy z tego powodu, że cegłówka posiada jednolity kolor.

Dachówki angobowane (Orea 9 marki Koramic) w wyniku tego procesu są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych niż typowe cegłówki. Ze względu na możliwość zmiany odcienia mogą one przybierać także bardziej zróżnicowane kolory, a dzięki zastosowaniu kwarcu i innych podobnych materiałów mogą również uzyskać bardziej błyszczącą strukturę, co powoduje, że dach wygląda bardzo okazale.
Oczywiście większa odporność i możliwość uzyskania rozmaitych barw powoduje, że dachówki angobowane są minimum o 10% droższe aniżeli ich naturalne odpowiedniki. Wydatek ten jednak w czasie znacznie się opłaca, ponieważ dachówki tego typu znacznie dłużej zachowują swój wygląd, nie kruszą się i nie pokrywają się mchem. Są jednym słowem bardziej wytrzymałe, a więc na dłużej nam posłużą. Poniesiony wydatek zwróci się więc z nawiązką.