Czym jest hospicjum i czemu jest tak bardzo istotne? Jaka jest historia hospicjum, skąd zrodziła się ta idea?

Hospicjum to instytucja, która trudni się opieką ludzi chorych nieuleczalnie, którzy są w czasie terminalnym śmiertelnej choroby. Najważniejszym dążeniem hospicjum nie jest powstrzymanie choroby, gdyż jest to już nie do zrobienia, najważniejsze jest zwiększenie jakości życia osoby nieuleczalnie chorej.


Hospicjum kojarzy się jako miejsce smutne i przygnębiające. Wszędzie przecież tak dużo nieszczęścia i chorób. Pomimo to, w takich miejscach możemy zapoznać wspaniałe osoby.

Jeżeli przedstawiony artykuł zabrał Cię w nieznany obszar wiedzy, to dobrze się składa, ponieważ masz możliwość zgłębić pozostałe informacje tutaj - kliknij na ten link oraz zobacz więcej.

Można spotkać osoby, które pogodzonez tym, że umrą są w stanie pobyć ostatnie lata życia w miłym towarzystwie. To zdecydowanie przyjemniejsze niż umieranie w samotności. To właściwie wzmacniające, iż otaczają nas osoby z problemami, więc
Miś
Author: Teemu Tretjakov
Source: http://www.flickr.com
lepiej można się porozumieć. Takie wsparcie, innej osoby, miły personel, to niezwykle wzmacniające, ażeby nie załamywać się całkowicie. W naszym kraju istnieje duża ilość takich miejsc, jak domowe hospicjum w Katowicach, ale i tak jest ich zbyt mało. Europa, jak i Polska coraz bardziej się starzeją. Więcej jest ludzi wiekowych niż młodych, raczej panuje taka tendencja. Wydaje się więc, że właściwa liczba takich miejsc w Polsce będzie wymagana. Miejmy nadzieję, że nasze władze zatroszczą się o właściwą politykę w tym zakresie. A jak historycznie kształtowała się ta instytucja? Obowiązujący model opieki hospicyjnej wymyśliła Cicely Saunders–Angielka, jaka w 1967 roku otworzyła w Londynie fachowy ośrodek opieki nad chorymi umierającymi o nazwie Hospicjum Świętego Krzysztofa.

Już jako młoda osoba Cicely chciała zostać pielęgniarką, jednakowoż sprzeciw rodziców spowodował, że udało się jej zrealizować to pragnienie dopiero w 1944 roku. Pracując jako pielęgniarka w londyńskim szpitalu Świętego Łazarza troszczyła się nieuleczalnie chorym polskim lotnikiem, Dawidem Taśmą. Z rozmów, jakie z nim przeprowadziła, urodziła się idea miejsca przeznaczonego dla umierających osób. Miejsca, w którym będą w stanie, otoczeni troską, wolni od bólu, uporządkować swoje sprawy oraz przygotować się na dzień odejścia. Realizacja tej szczytnej idei trwała 19 lat, w trakcie jakich Cicely Saunders skończyła studia medyczne oraz odbyła praktykę lekarską w szpitalu Świętego Józefa, którego specjalizacją była opieka nad chorymi umierającymi.