Czy można osobiście opublikować własną książkę?

Wiele osób tworzy do szuflady, a ich pomysły, nawet gdy są rzeczywiście ciekawe, nie ujrzą nigdy światła dziennego. Rynek wydawniczy w Polsce jest bardzo wymagający i coraz rzadziej wypuszczane są pozycje nowych autorów, jako że dla wydawnictwa jest to duże ryzyko. Popularni oraz cenieni pisarze najczęściej przyciągają grono swoich wiernych wielbicieli - w przypadku debiutantów nie ma takiej możliwości. Dodatkowo, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że w Polsce ciągle obserwuje się dosyć istotny spadek czytelnictwa (coraz mniej osób kupuje książki, gdyż są one zbyt kosztowne na kieszeń przeciętnego Kowalskiego), sytuacja wydawnicza staje się rzeczywiście dosyć kłopotliwa.
książki
Author: Kai Hendry
Source: http://www.flickr.com
Nie należy się w związku z tym dziwić, że coraz więcej wydawnictw nie decyduje się na wypuszczanie na rynek książek debiutujących autorów. Czy w takim razie są oni skazani na ciągłe pisanie do szuflady? Jeżeli ma się gwarancję, że napisana książka jest naprawdę dość dobra i może się spodobać szerokiej publiczności, można zdecydować się na jej osobiste wydanie. Coraz więcej wydawnictw proponuje podobne rozwiązanie. Na czym ono polega?


Autor książki z osobistej kieszeni finansuje jakiekolwiek koszty, które są związane z wypuszczeniem jej na rynek. Obliczany jest kosztorys wydawniczy, jaki zależy od tego, jak gruba jest książka, w ilu egzemplarzach ma zostać wypuszczona, na jakim papierze i jaka ma być jej okładka. W dodatku, warto uwzględnić też koszty związane z wykonaniem projektu okładki (-> zobacz przykłady na libron.pl). Rzecz jasna, ostatecznie jest to dość duża suma, aczkolwiek gdy książka naprawdę zdoła podbić rynek, w takim przypadku można również osiągnąć zyski, a co za tym idzie, wyrobić sobie też zadowalającą pozycję, dzięki czemu w przyszłości wydawnictwa będą dużo chętniej wydawały dzieła danego autora.
książki
Author: Tyler Merbler
Source: http://www.flickr.com
Trzeba w dodatku dokładnie zapoznać się z ofertami określonych wydawnictw, jako że może się okazać, że kosztorysy się różnią. Wtedy prościej jest wybrać najbardziej konkurencyjne rozwiązanie. Jeśli autor nie może sobie pozwolić na poważny wydatek, warto spróbować wydać książkę w niewielkim nakładzie. Naprawdę interesującym rozwiązaniem jest także możliwość opracowania e – booka, czyli książki w formie elektronicznej, której koszt jest mniejszy, gdyż nie ma kosztów związanych z koniecznością wydruku.