Chryzantemy, czyli jedne z najbardziej urokliwych kwiatów kwitnących jesienią - co trzeba o nich wiedzieć?

Rośliny ozdobne jakimi są chryzantemy, charakteryzujące się pięknymi kwiatami można uprawiać w domu, na balkonie, tarasie i ogrodzie. Odmiany niskie świetnie nadają się na obwódki, a wyższe na kwiat cięty do wazonu, w którym utrzymują się nawet miesiąc. Niesamowitą popularnością cieszą się także chryzantemy doniczkowe, które stanowią przyjemny akcent zewnętrznych przestrzeni. Szczególnie pięknie wyglądają, gdy pokryje je poranna rosa.

malowidło - ogród
Author: Medialab Katowice
Source: http://www.flickr.com
wizja - ogród
Author: Medialab Katowice
Source: http://www.flickr.com
Chryzantemy znane są już od wieków. Pierwsza notka o nich pochodzi z Chin z ok. 500 lat p.n.e., natomiast w Europie pojawiły się ok. 300 lat temu.

Jeżeli masz ochotę znaleźć artykuły na ten temat, to przejdź tutaj dkny i zobacz inne informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.

Rodzaj chryzantema (Chrysanthemum) należy do rodziny astrowatych a liczy ok. 50 gatunków. Dzięki wieloletniej pracy hodowców możemy dziś przebierać pośród wielu barw, kształtów i rozmiarów chryzantem - sprawdź ofertę chryzantem doniczkowych. Jeśli chodzi o chryzantemy uprawa jest z reguły łatwa. Nie ma specjalnych wymagań co do warunków ziemnych. Zabiegi pielęgnacyjne również nie powinny być problemem nawet dla ogrodników hobbistów.

Jeżeli absorbują Cię opisywane w tym artykule tematy i masz chęć poczytać więcej wiadomości na tego typu temat - wejdź tu smar do łańcucha motocykla!

Trzeba zwrócić uwagę, iż chryzantemy doniczkowe kwitną na jesieni. Kiedy dni stają się krótsze, wówczas rośliny te przestawiają się ze wzrostu wegetatywnego na generatywny, a to w skutek naturalnej zmiany warunków świetlnych. Czas zawiązywania pąków kwiatów waha się od 7 do 12 tygodni, zależnie od odmiany.


Jeżeli chcemy, by okazale nam wyrosły chryzantemy uprawa powinna przebiegać w następujący sposób: szykujemy jasne miejsce do uprawy (najlepiej na zewnątrz, ponieważ w mieszkaniu chryzantemy będą kwitły krócej oraz są bardzie narażone na suchość powierza), podłoże powinno być delikatnie wilgotne, a podlewanie musi być regularne (konieczna jest doniczka z otworami odpływowymi), powinniśmy ostrożne eliminować przekwitłe kwiaty (tak by nie uszkodzić pąków) - . Warto wiedzieć, iż w naszym klimacie chryzantemy doniczkowe bardzo rzadko zimują, aczkolwiek niektóre odmiany mogą zimować w rabatach (Apollo, Cameo, Copycat, Izis, Primrose Button). Do uprawy w ziemi nadają się jedynie odmiany o małych i średnich kwiatach. Poszczególne odmiany różnić mogą się nie tylko kolorem kwiatów, ale właśnie odpornością na mróz. Niektóre kwitną od sierpnia do listopada, a jeżeli zima będzie łagodna to przetrwają nawet do grudnia.