Chryzantemy, czyli jedne z najbardziej urokliwych kwiatów kwitnących jesienią - co trzeba o nich wiedzieć?

Rośliny ozdobne jakimi są chryzantemy, charakteryzujące się pięknymi kwiatami można uprawiać w domu, na balkonie, tarasie i ogrodzie. Odmiany niskie świetnie nadają się na obwódki, a wyższe na kwiat cięty do wazonu, w którym utrzymują się nawet miesiąc. Niesamowitą popularnością cieszą się także chryzantemy doniczkowe, które stanowią przyjemny akcent zewnętrznych przestrzeni. Szczególnie pięknie wyglądają, gdy pokryje je poranna rosa.
malowidło - ogród
Author: Medialab Katowice
Source: http://www.flickr.com
wizja - ogród
Author: Medialab Katowice
Source: http://www.flickr.com
Chryzantemy znane są już od wieków. Pierwsza notka o nich pochodzi z Chin z ok. 500 lat p.n.e., natomiast w Europie pojawiły się ok. 300 lat temu. Rodzaj chryzantema (Chrysanthemum) należy do rodziny astrowatych a liczy ok. 50 gatunków. Dzięki wieloletniej pracy hodowców możemy dziś przebierać pośród wielu barw, kształtów i rozmiarów chryzantem - sprawdź ofertę chryzantem doniczkowych. Jeśli chodzi o chryzantemy uprawa jest z reguły łatwa. Nie ma specjalnych wymagań co do warunków ziemnych. Zabiegi pielęgnacyjne również nie powinny być problemem nawet dla ogrodników hobbistów.tu smar do łańcucha motocykla smar do łańcucha motocyklaTrzeba zwrócić uwagę, iż chryzantemy doniczkowe kwitną na jesieni. Kiedy dni stają się krótsze, wówczas rośliny te przestawiają się ze wzrostu wegetatywnego na generatywny, a to w skutek naturalnej zmiany warunków świetlnych. Czas zawiązywania pąków kwiatów waha się od 7 do 12 tygodni, zależnie od odmiany.


Jeżeli chcemy, by okazale nam wyrosły chryzantemy uprawa powinna przebiegać w następujący sposób: szykujemy jasne miejsce do uprawy (najlepiej na zewnątrz, ponieważ w mieszkaniu chryzantemy będą kwitły krócej oraz są bardzie narażone na suchość powierza), podłoże powinno być delikatnie wilgotne, a podlewanie musi być regularne (konieczna jest doniczka z otworami odpływowymi), powinniśmy ostrożne eliminować przekwitłe kwiaty (tak by nie uszkodzić pąków) - . Warto wiedzieć, iż w naszym klimacie chryzantemy doniczkowe bardzo rzadko zimują, aczkolwiek niektóre odmiany mogą zimować w rabatach (Apollo, Cameo, Copycat, Izis, Primrose Button). Do uprawy w ziemi nadają się jedynie odmiany o małych i średnich kwiatach. Poszczególne odmiany różnić mogą się nie tylko kolorem kwiatów, ale właśnie odpornością na mróz. Niektóre kwitną od sierpnia do listopada, a jeżeli zima będzie łagodna to przetrwają nawet do grudnia.