Jakim sposobem zmotywować się do działań

Przyrzekasz sobie, że tym razem istotnie weźmiesz się za siebie? Pamiętaj, że najogromniejszym nieporozumieniem jest intencjonalność: „zacznę jutro”. Toteż już dziś spróbuj wprowadzić w życie długofalowe zmiany! Jak to zrobić i zmotywować się do aktywności? Co może nam w tym pomóc Co stoi nam na przeszkodzie w dokonaniu celu? Jak się zmotywować?

ćwiczenia
Author: Gary Bembridge
Source: http://www.flickr.com
Podejmując decyzję o wprowadzeniu w nasze życie poważnych zmian (przykładowo: przejście na zdrową dietę albo zapoczątkowanie ćwiczeń) frapujemy się kiedy będzie idealny na to moment. Nagle na drodze do realizacji przedtem założonego celu pojawia się morze przeszkód. Jaki jest tego powód? Podług naukowców duży wpływ mają na to geny, dlatego poniektórzy z radością biegną prosto z pracy na siłownię, tudzież pozostali wręcz na odwrót – popołudnia najchętniej spędzają na kanapie z pilotem od telewizora w ręce. Jednakże brak genetycznych zdeterminowań mobilizujących do aktywności fizycznej nie powinien stanowić dla nas wymówki. Potrzebujemy wyłącznie trochę motywacji.Wedle psychologów motywacja jest to stan gotowości do podjęcia wyznaczonych działań w celu osiągnięcia oczekiwanego celu. Warto podkreślić, że jeśli pragniemy wprowadzić w życie zmiany, na przykład zacząć się odchudzać bądź ćwiczyć, potrzebna będzie motywacja wewnętrzna, czyli wynikająca z własnych potrzeb. Jeżeli będzie ona pochodziła z zewnątrz i na przykład wynikała z nacisków ze strony otoczenia, to o wiele trudniej będzie nam trwać w zamiarach.

ćwiczenia fitness
Author: Anders Eriksson
Source: http://www.flickr.com
Jak zatem zmobilizować się do ćwiczeń? Najważniejsze jest nasze nastawienie i wiara w to, iż uda nam się zrealizować plany. W związku z tym już na początku winniśmy wyznaczyć sobie rzeczowe, mierzalne zamysły. Zamiast bardzo ogólnego „schudnę” określmy rzeczowe cele, dla przykładu scharakteryzujmy ile centymetrów w pasie pragniemy stracić i w jakim czasie. Jeśli naszym projektem jest lepsza kondycja, spróbujmy zaplanować, ile kilometrów na bicyklu będziemy w stanie odbyć w ciągu godziny. Najodpowiedniej wyznaczmy sobie mierzalne, lecz także realne cele.

Miejmy na względzie, że taki plan powinien mieć zakres długofalowy. Nie wyczekujmy natychmiastowych efektów, bo zazwyczaj są one nietrwałe. Pewnym z najsilniejszych motywacji do zmian jest zmiana pracy, bowiem wytrąca nas z utartego tempa życia. Utrzymanie motywacji na wysokim poziomie nie jest proste.

Przekonaj się, że nasze odnośniki mogą prowadzić jedynie do interesujących witryn. Jeżeli ciekawią Cię jakiekolwiek dane, to te odnośniki przeniosą Cię do wartościowych stron.

Toteż przez cały czas musimy wizualizować sobie cel, a również zatroszczyć się o dodatkową mobilizację.