Jakie owoce czy warzywa oraz dokąd je eksportuje Polska?

Polska to europejski lider w produkcji co poniektórych warzyw oraz owoców. Nie mamy sobie równych jeśli chodzi o produkcję czarnej porzeczki, buraków czy wiśni, a co czwarte produkowane jabłko na Starym Kontynencie pochodzi właśnie z naszego kraju.


Wytwarzanie znacznie przewyższa polskie potrzeby, dlatego też postęp eksportu jest wręcz koniecznością.


technika voip
Source: http://www.flickr.com


Bez stałego poszukiwania coraz to nowych rynków zbytu, ogrodnictwo będzie traciło swoją rację bytu. Już teraz na zagraniczne rynki nasza ojczyzna sprzedaje około 35 mln ton owoców oraz warzyw. Zgodnie z tym, co podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w 2017 r. Polska wyeksportowała niemalże 2 miliony ton jarzyn i przetworów warzywnych. Był to wzrost o ok. 2% o całkowitej wartości 1,5 miliarda Euro. Trochę spadł export owoców i przetworów owocowych. Polska to największy światowy kraj eksportujący świeże pieczarki.

Zobacz bez wahania ten świetny tekst - on na pewno też Cię zaintryguje, ponieważ znajdziesz w nim podobne informacje na temat prezentowanej problematyki.

W eksporcie owoców dominującą pozycję mają jabłka, ponieważ w ubiegłym roku eksport takich owoców wyniósł prawie 1000 ton, natomiast jego wartość wyniosła niemalże 340 milionów Euro. Postęp eksportu wymaga ciągłego wyszukiwania nowych rynków. Jeżeli chodzi o nasz główny towar, którym są jabłka, takich rynków szuka się w Azji czy w północnej Afryce.
Obiecującym rynkiem są również Indie czy Wietnam, a także inne kraje tamtego regionu. Wielkie szanse wiązaliśmy z Chinami, natomiast jednak wymaga to jeszcze dużej ilości przedsięwzięć i porozumień, abyśmy mogli tam eksportować nasze jabłka. Znajdowanie kolejnych rynków jest związane także z koniecznością budowania logistyki, jakiej na ten moment nie posiadamy rozbudowanej w najlepszy sposób. Nie jest problemem samo podpisanie porozumienia, lecz jego zrealizowanie i wyniki.


Jesteśmy jak na skalę Unii Europejskiej sporym wytwórcą. W niektórych kategoriach nasza ojczyzna zajmuje pierwsze miejsce. Są to nade wszystko jabłka, lecz bardzo wysokie miejsca zajmujemy również w wytwórstwie cebuli, marchwi czy borówki amerykańskiej.