Jak duże powinno być szambo i w którym momencie trzeba je wybudować?

W domu, czy tego chcielibyśmy, czy nie, to powstają różne ścieki. Praktycznie każdy inwestor musi zatem zmierzyć się z problemem, w jaki sposób się ich pozbyć.


Jednym z najczęściej stosowanych sposobów jest konstrukcja szamba, czyli szczelnego pojemnika na nieczystości.


kremy
Author: Elisa Fair
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli zatem wybierzesz ten sposób odprowadzania różnorodnych zanieczyszczeń, to powinieneś wybrać odpowiedni rozmiar zbiornika. Dowiedz się więc, jak obliczyć wymaganą wielkość szamba. Szambo jest konieczne od momentu pojawienia się w domu mieszkańców, a często już podczas konstrukcji budynku. Dlatego też zwykłą sprawę konieczną do jego zbudowania należałoby załatwiać jednocześnie z ubieganiem się o pozwolenie na konstrukcję domu. Jeśli lokalizacja szamba była umieszczona na planie zagospodarowania działki dołączonym do projektu pozwolenia na budowę, to możemy bez innych formalności przystąpić do budowy pojemnika na ścieki.


Jeśli jednak decyzję o budowie szamba podejmiemy już po otrzymaniu pozwolenia na konstrukcję domu, to zgodnie z art. 2 ustawy prawo Budowlane, jesteśmy zobligowani przed przystąpieniem do jego wykonania, do otrzymania zezwolenia na konstrukcję szamba w postaci postanowienia administracyjnego. Jak duży powinien być pojemnik na nieczystości? Wielkość szamba przed (a dokładniej objętość użytkowa V, zatem część, w której można gromadzić ścieki) powinna być taka, żeby zbiornik można było opróżnić nie częściej niż co 10 dni, lecz także nie rzadziej niż co 2 tygodnie.


Przy założeniu, że tylko jedna osoba wykorzystuje na dzień około 150 litrów wody, to dla rodziny liczącej 4 osoby wystarczający będzie zbiornik o objętości 4 razy 150 l na dobę razy 14 dni, czyli 400 litrów.

Spodobała Ci się ta informacja spod linku (http://www.gsmeble.pl/sypialnia)? Jest nam szalenie miło. Tym samym chcemy nakłonić Cię do przejrzenia nowego wątku o podobnym temacie.

Jeżeli wybierzemy gotowe szambo z hermetycznego betonu, nie uda nam się niestety starannie dopasować pojemności.