Czym jest sedacja oraz kiedy znajduje ona swoje zastosowanie?

Sedacja jest to uspokojenie chorego przez wykorzystanie różnorodnego rodzaju środków farmaceutycznych, które wpływają na zredukowanie aktywności ośrodkowego układu nerwowego.


Wykonuje się ją przez podanie substancji aktywnych oraz nie ma to na celu całkowitego wyłączenia świadomości chorego, lecz wyłącznie jej częściową dezaktywację. Do początkowych oznak sedacji należy wyciszenie, senność oraz zmniejszenie zdenerwowania czy napięcia mięśniowego.


fotka - sklep
Author: Roland Tanglao
Source: http://www.flickr.com
Sedacja to proces medyczny służący podczas nie za bardzo złożonych zabiegów chirurgicznych i w wypadku wielu procedur diagnostycznych, które mogą wywołać u chorego niewygodę lub ból. Sedacja jest zatem do pewnego stopnia alternatywą dla popularnej narkozy lub dla znieczulenia miejscowego. Ta procedura na przestrzeni lat była przeprowadzona z zastosowaniem różnych związków psychoaktywnych. W drugiej połowie XX w. wykorzystywane były barbiturany, które były pochodnymi kwasu barbiturowego.

Zainteresowały Cię informacje nieruchomości sosnowiec zaprezentowane w naszym artykule? Szalenie miło więc będzie nam podzielić się z Tobą nowymi wątkami. Czekamy na recenzję!

Ze względu na ich szkodliwość czy silne cechy uzależniające zrezygnowano z ich stosowania. Po tym fakcie do używania weszły anksjolityki, czyli lekarstwa przeciwlękowe.


Sedacja posiada swoje zastosowanie przeważnie w krótkotrwałych i relatywnie nieskomplikowanych zabiegach farmakologicznych, które wymagają uspokojenia chorego oraz uspokojenia trochę jego mięśni. Preparaty farmakologiczne zezwalają na zachowanie pacjenta w bezruchu nawet przez dłuższy okres czasu. Tą metodykę stosuje się także w operacjach dentystycznych czy dermatologicznych. Sedację wykorzystuje się także do uspokajania pacjenta (przede wszystkim dzieci), którzy bardzo denerwują się swym zabiegiem.


Sedacja jest zatem znakomitym sposobem przy użyciu tego typu urządzeń jak narzędzia stomatologiczne. Badania pokazały, że nawet relatywnie niewielkie ilości tych narzędzi mają znaczny wpływ na obniżenie przekaźnictwa impulsów nerwowych.