Jak dobrze wykonać portretowe zdjęcie?

fotografia jest to niezwykle indywidualna dziedzina sztuki. Najbardziej istotny jest zawsze czynnik ludzki, wrażliwość ludzka oraz "oko".


Portret zazwyczaj kojarzy nam się z paszportowym fotosem, ale jest to fałszywe, gdyż na portrecie może być również pokazana cała sylwetka.
modelka, którą fotografujemy może być wykadrowana na rozmaite sposoby. Może to być portret bliski, który obejmuje tylko twarz, szyję oraz dekolt, a może być amerykański kadr, w jakim kadrowane jest zdjęcie powyżej kolan. Może być także kadrowany portret całej sylwetki. Zdjęcie portretowe może być amatorskie i może być profesjonalne. Może być pozowane oraz naturalne, studyjne oraz w plenerze. Do portretów zazwyczaj używa się obiektywów o ogniskowej więcej niż 50 milimetrów. Wykorzystuje się także obiektywy zmiennoogniskowe z zoomem 70-200 mm. Bardzo prawidłowo się one sprawdzają, lecz obiektywy stałoogniskowe 70 mm są także korzystnym wyborem. Nie można by fotografować ludzi obiektywem szerokokątnym, który posiada ogniskową mniej niż 35 mm. Zniekształca on postawę oraz zmienia proporcje osoby, która jest fotografowana. Teleobiektywy szerokokątne przede wszystkim służą do fotografowania pomieszczeń oraz pejzażu.


gadżet
Author: Forte
Source: www.meble.meblopol.pl


Bliski portret, to kadr środkowy, jednak nawet tu skupić się można by na mocnych punktach na zdjęciu. Jeżeli fotografujemy profil i osoba fotografowana patrzy w bok, to dobrze zostawić więcej miejsca z tego boku kadru, do którego jest skierowany wzrok modela.

Jeżeli sądzisz, że musisz znaleźć zbliżone posty, to zobacz wskazówki z www - to nieco odmienny punkt widzenia, ale także jest godny uwagi.

Nadaje to zdjęciu więcej tajemniczości oraz charakteru. Aby utrzymać odpowiednie proporcje modela, trzymać należy aparat na wysokości oczu lub nieco wyżej. W czasie fotografowania kompletnej postaci można zejść niżej, aby postawę wysmuklić oraz wydłużyć nogi. Tego typu zdjęcia wielokrotnie można by zauważyć w modowych magazynach. Należy unikać robienia zdjęć w ostrym słońcu. Daje ono ostre światło oraz uwydatnia wszelkie defekty skóry.
Daje również głębokie cienie pod oczyma oraz w okolicach nosa. Najlepsze wyniki przynosi fotografowanie o poranku i przed zachodem słońca. Takie fotografowanie daje miękkie światło, w którym cera bardzo dobrze wygląda.