Jak wybierać tornister dla dziecka, żeby nie narazić go na skrzywienie kręgosłupa?

Źle dobrany może wywoływać wady postawy. Kontrole dowodzą, że plecak na kółkach jest to dobre wyjście, aby stronić od nadmiernego wysiłku.


Istotne jest, aby tornister nie był zbyt ciężki i był dostosowany do postury dziecka.
Tornister dziecka, które waży około 30 kg, powinien ważyć maks. 3 kilogramy. Nieprawidłowo wybrany tornister może prowadzić do bardzo istotnych kłopotów z kręgosłupem. Gdy nasze dziecko rośnie, to kształtuje się jego sylwetka, dlatego też potomstwo nie może być przeCiążane. U dzieci do 13 r. życia tornister nie powinien być cięższy niż 10% masy ciała dziecka. Noszenie nieprawidłowo dopasowanego i ciężkiego tornistra skutkować może w niedługim okresie czasu oraz w perspektywie skrzywieniem kręgosłupa dziecka. Właśnie w ten sposób pojawiają się przeróżne typy skoliozy zatem boczne skrzywienia kręgosłupa. Kręgosłup dziecka ulega prędkim deformacjom jeżeli jest zbyt mocno oraz nierównomiernie obciążany. Dziecko dźwigające duży ciężar na plecach, pochyla się oraz w ten sposób powstaje nadmierna krzywizna w piersiowym odcinku. W takiej sytuacji plecy stają się okrągłe. Wtedy występuje gorsza wentylacja płuc.


tornister
Source: http://www.flickr.com/


Za ciężki tornister powodować może również bóle pleców, które pochodzą z przeciążenia mięśni. Mogłyby one doprowadzić do niekorzystnych zmian systemu mięśniowo-kostnego. Wady tego typu będą u dziecka do końca życia. Bardzo istotne jest to, aby plecy były usztywnione oraz wyprofilowane. Tornister mający całkowicie usztywniony tył, pomaga dziecku utrzymać właściwą postawę.

Ekscytujący tekst? Jeżeli tak uważasz, kliknij ten link. W tamtym miejscu oczekuje na Ciebie więcej bonusów - one też Cię bardzo zainteresują.

Mieć świadomość tego trzeba jednak, aby nie wybierać zbyt ciężkich egzemplarzy. Unikać należy toreb, które przewieszone są przez ramię. Takie torby niewskazane są przede wszystkim w młodym wieku, ponieważ naciskają one na jedną stronę nawet przy noszeniu ich w poprzek tułowia. Idealne są plecaki, które mają kółka.
Niezwykle ważną przewagą ciągnięcia plecaka niż jego noszenie jest to, że przez brak obciążenia jest konieczna niższa adaptacja tułowia. Dzieje się tak dlatego, że postawa w czasie ciągnięcia ciężaru przynosi na myśl bardziej postawę, jaką mamy przy poruszaniu się bez jakiegokolwiek obciążenia.