Czym czyścić sztućce oraz dlaczego nie można by wykonywać tego za często?

Widelce i łyżki używane są do spożywania większej części potraw. Bez nich części potraw nie bylibyśmy w stanie ani przyrządzić ani podać. Są bardzo istotnym elementem składającym się na zastawę stołową.


W większej części gospodarstw możemy znaleźć co najmniej dwa zestawy sztućców.
firmy - powiększenie
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com


Jeden z nich przeznaczony jest do codziennego używania i wykonany jest ze stali nierdzewnej. Drugi zestaw jest zazwyczaj wykorzystywany na istotne imprezy rodzinne oraz jest używany jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Jest tak, że sztućce są przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz tego typu widelce i łyżki potrzebują specjalnej pielęgnacji. Polerowanie sztućców jest zależne od materiału z którego były wykonane. Nieco w inny sposób wyglądało będzie czyszczenie sztućców z nierdzewnej stali, a inaczej polerowanie sztućców srebrnych. Sztućce ze stali nierdzewnej są bardziej wytrzymałe na działanie chemicznych preparatów oraz później można zauważyć ślady zużycia na nich niż na ich szlachetnych odpowiednikach. Polerowanie sztućców może się odbywać na sucho szmatką z dodatkiem małej ilości popiołu i soku z cytryny lub sody bądź octu. Srebrne widelce i łyżki będą błyszczeć, jeśli stworzymy roztwór wodny z octu albo sody. W tym roztworze należy umyć widelce i łyżki.


Niezwykle dobry rezultat można uzyskać, jeśli widelce i łyżki srebrne zostaną zanurzone na jakiś czas w wodzie po gotowaniu szpinaku albo kartofli w mundurkach.

Równie niebanalne treści dotyczące nakreślanej problematyki znajdziesz tutaj - sprawdź więcej w tym artykule (https://zabawekczas.pl/). Poznasz tę kwestię pod innym kątem.

Siła czyszczenia będzie jeszcze bardziej wzmożona, gdy do takich roztworów dodamy nieco amoniaku. Jeśli chodzi o czyszczenie sztućców ze stali nierdzewnej, to można tutaj skorzystać z dowolnego ze sposobów, jaki jest wskazany do mycia srebra. Oprócz tego jest zalecane również stosowanie past, które zawierają w swym składzie wodę oraz sód.
Także polecane jest stosowanie specjalistycznych środków przeznaczonych do pielęgnowania nierdzewnej stali. Należy także mieć świadomość tego, że za silne oraz wielokrotne czyszczenie doprowadzić może do korozji i zniszczenia sztućców.