W jakich uwarunkowaniach tworzyć mural, żeby zachwycał wszystkich oglądających swym wyglądem?

Przeważnie inicjatorami powstania bardzo dużego muralu bywają mieszkańcy dzielnicy lub bloku. Inicjatorami również bywają deweloperzy, którzy chcą podnieść atrakcyjność danego miejsca.


Pierwszym krokiem do sukcesu jest wybór odpowiedniej powierzchni.
Mural nie lubi mocnego nasłonecznienia, które niezwykle szybko i drastycznie może zmienić nasycenie kolorów. Jako podłoże dla murali sprawdzą się lepiej ściany północne i wschodnie, a nie południowe oraz zachodnie. Również fatalne skutki mogłaby mieć wilgoć, dlatego też ściany, które znajdują się w strefie zraszania nie nadadzą się jako powierzchnia pod mural. Doskonała powierzchnia dla stworzenia tego typu malowidła to sucha oraz niezbyt nasłoneczniona ściana w niezłym stanie. Rozwiązaniem może być także szczególna płyta, która po stworzeniu dzieła jest przymocowana do ściany. Gdy już mamy wybraną ścianę, należy ją w odpowiedni sposób przygotować. Jeżeli powierzchnia była już w przeszłości malowana, wtedy trzeba usunąć złuszczone resztki farby, a w wypadku farby olejnej konieczne jest delikatne oszlifowanie, żeby wygładzić powierzchnię oraz uzyskać właściwą przyczepność.


mural
Author: Koo-di
Source: Koo-di


komfort
Author: sxc.hu
Source: sxc.hu


Trzeba również pozbyć się pleśni oraz grzybów i zdrapać je przy pomocy szczotki drucianej po wcześniejszym przemyciu muru rozcieńczonym wybielaczem. Kiedy ściana jest już starannie oczyszczona, wtedy pokrywa się ją dwoma warstwami wodorozcieńczalnej, gruntującej farby. Jeśli mural będzie stworzony na płycie, istotne jest naniesienie podkładu także na krawędzie takiej płyty.

Jeżeli zaprezentowane w tym miejscu informacje są według Ciebie absorbujące, kliknij tu, gdyż w danym serwisie również odnajdziesz coś wartościowego!

Najlepsze do tworzenia murali są farby na bazie akrylowych żywic. Przylegają one świetnie do murów albo podłoży cementowych. Takie farby są półprzepuszczalne dla wilgoci oraz nie grozi im wypłukanie na skutek niezwykle dużego ciśnienia pary wodnej. Do tego bardzo dobrze sobie radzą nawet w niezwykle trudnych warunkach pogodowych. Przy malowaniu murali niezwykle ważne są warunki pogodowe. Czynności w bardzo wysokich temperaturach nie są zazwyczaj zalecane przez wzgląd na niezwłoczne wysychanie farby. Natomiast malowanie w czasie deszczu źle wpływa na przyczepność farby.
Idealna temperatura do pracy to temperatura ok. 18-30 stopni. Musimy mieć świadomość tego, że do farby nie należy dodawać za dużo wody, ponieważ nadmiernie rozcieńczona farba nie będzie prawidłowo trzymać się podłoża i barwy będą rozmyte.