Współczesne metody sterylizacji instrumentów medycznych

Pewnym z najlepszych metod sterylizacji, który spełnia wymagania sanitarne, jest wykorzystanie sterylizatora parowego. Współcześnie nie wyłącznie gabinety zabiegowe, lecz także medyczne jak też kosmetyczne muszą mieć tego rodzaju urządzenie.


Dzięki stu procentowej jałowości narzędzi medycznych autoklaw Melag zapewnia bezpieczeństwo personelu i pacjentów (konkretny autoklawy melag). Autoklawy medyczne przynależą do grupy nazywanej sterylizatorami parowymi, ponieważ procesy zachodzące w ich komorach odbywają się z powodu obecności ciepła jak też wody. Nagrzana do 121 stopni komora, zamienia ciecz odnajdującą się w jej środku w wodną parę, jaka gruntownie penetruje narzędzia poddawane sterylizacji.


autoklaw parowy
Author: Administración Nacional de la Seguridad Social
Source: http://www.flickr.com


Ażeby podnieść skuteczność procesów a tym samym usunąć ryzyko przeżycia poniektórych drobnoustrojów lub wirusów, autoklaw parowy zaopatrzono dodatkowo w pompę, wysysającą w czasie cyklu powietrze ze środka komory (patrz na Dla odróżnienia narzędzi nie mających próżniowej pompy od tych, które ją mają, autoklawy medyczne podzielone są na klasy. Sterylizatory medyczne - jak samo określenie podkreśla, zaliczają się do sprzętów medycznych a zatem powinny realizować szereg wymagań wynikających z norm prawnych. Jedną z nich jest posiadanie certyfikatu CE. Poświadczenie to wydaje uprawniona jednostka notyfikowana, po uskutecznieniu poprzez fabrykanta szeregu procedur z obszaru projektowania, konstrukcji jak też fabrykowania autoklawów określonych do sterylizacji narzędzi (rekomenduję asortyment helios preisser) medycznych.
Sterylizator medyczny ma więc odgórnie narzucone parametry, jakie musi bezwzględnie realizować. Temperatura, czas, ciśnienie zostały precyzyjnie obliczone oraz nie mogą być ani przekraczane, ani zaniżane.