Czy zarządcy budynków muszą wymienić znaki bezpieczeństwa na nowe?

Usytuowane przykładowo na murach znaki bezpieczeństwa muszą być oczywiste, czytelne oraz prawidłowo usytuowane, żeby w przypadku wybuchu pożaru albo wystąpienia odmiennego niebezpieczeństwa, było możliwe wykonanie sprawnej akcji ratunkowej.
stal
Source: http://sxc.hu/


Do najważniejszych wymogów stawianych przez znaki bezpieczeństwa wlicza się także to, aby spełniały one aktualne normy. Niedawno weszły w życie nowe przepisy, jakie dla dużej ilości osób stanowią pewien problem.

Jeżeli opisywany tekst Cię zaintrygował, to bez obaw wejdź na ten odnośnik - ta unikalna strona www (https://domwina.pl/pol_m_Oferta_Kraj_Australia_Dolina-Barossa-1209.html) z pewnością też będzie dla Ciebie ciekawa.

Nie wiedzą oni czy mieliby się dostosować do obowiązującej poprzedniej normy, czy też do nowo powstałej. Nie są także pewni czy aktualne oznakowanie obiektów musi zostać wymienione. Aktualnie używane znaki bezpieczeństwa, czyli ochrony PPOŻ, musiały spełniać normę PN-92-N-01256-02, która zostaje wycofana przez komitet techniczny PKN i niedawno zastąpiona została przez Europejską normę PN-EN ISO 7010:2012. Dla przykładu dla oznaczeń ewakuacyjnych, jakie stosowane są do oznaczenia drogi ewakuacyjnej oraz do czynności powiązanych z ewakuacją, obowiązujące są 2 równoległe normy: obowiązująca obecnie oraz nowa.


domek do oogrodu
Author: Jason Taellious
Source: http://www.flickr.com


Sprzęt do druku


Właściciele obiektów oraz ich zarządcy, czyli osoby, które odpowiadają za właściwe oznakowanie, nie są zobligowani do wymiany dotychczasowych oznaczeń na nowe, ponieważ wprowadzenie nowo powstałej Europejskiej normy nie jest równoważne z wymogiem wymiany znaków bezpieczeństwa mieszczących się w budynku. Warto jednak sukcesywnie wymienić te oznaczenia na te, jakie będą spełniać wymagania nowych norm.
Można by dorobić przykładowo przy okazji wymieniania takich znaków, te które uległy zepsuciu. Prawidłowo jest w takiej sytuacji zaopatrzyć się w nowe oznaczenia bezpieczeństwa jedynie u sprawdzonych producentów, którzy oferują certyfikowane produkty.