Czy podczas wybuchu pożaru należy dostosowywać się do nowych, czy dotychczasowych znaków bezpieczeństwa?

Oczywistym jest, że w okoliczności zagrożenia życia w postaci niespodziewanego wybuchu pożaru podczas, kiedy jesteśmy przykładowo w kinie, ważne są znaki bezpieczeństwa. Muszą być one zrozumiałe, czytelne oraz w prawidłowy sposób usytuowane.


Chodziłoby o to, aby w razie wybuchu pożaru albo odmiennego rodzaju niebezpieczeństwa, możliwe było wykonanie sprawnej akcji ratunkowej.
drukarka
Author: That Hartford Guy
Source: http://www.flickr.com


kominek
Author: Billie Ward
Source: http://www.flickr.com


oznakowanie obiektów
Author: marshel
Source: http://www.sxc.hu


Jednym z najbardziej istotnych wymagań, które stawiane są znakom bezpieczeństwa jest także to, żeby spełniały one aktualne standardy. Z powodu wejście w życie nowych przepisów, wiele ludzi stoi przed problemem, czy też musimy się stosować do nowszej, czy też poprzedniej normy. Czy obowiązujące do tej pory oznakowanie obiektów należy obowiązkowo wymienić na inne, czy także mogą pozostać na swoim stanowisku tak jak było to do tej pory.


Zanim odpowiedź na wcześniejsze pytanie będzie udzielona, należy uściślić, o których dokładnie normach tutaj rozmawiamy. Aktualne do dotychczas oznaczenia przeciwpożarowej, musiały spełniać normę PN-92-N-01256-01, która została wycofana przez Komitet Techniczny i zastąpiona jest Europejską normą PN-EN ISO 70102012. Aktualnie dla oznakowań ewakuacyjnych obowiązujące są dwie normy: poprzednia (PN-92-N-01256-02) i nowo powstała (PN-EN ISO 70102012). Co ciekawe, osoby odpowiadające za prawidłowe oznakowanie obiektów, zazwyczaj nie wiedzą, czy też powinni wymieniać stare oznakowanie domów na nowe.
Co interesujące, są również znaki łączone, jakie realizują obydwie wymienione wcześniej normy. Poza tym trzeba wspomnieć, że takie oznakowania nie są drogie, zatem zamiana nie powinna być problemem.