W których sytuacjach w domku konieczny jest odgromnik?

Nie każdy obiekt wyposażony zostaje w instalację odgromową, gdyż nie wszędzie się ona przyda. Jednakże Urządzenia elektryczne zawsze powinniśmy zabezpieczyć przed nagłymi przepięciami.


Piorunochron zabezpiecza budynek przed ogniem czy też uszkodzeniem murów lub fundamentów, jakie mogą być wywołane wyładowaniem piorunów. Jego rezultatem jest bowiem intensywny wzrost temperatury tworzywa słabo przewodzącego prąd, kiedy ten przez niego przepływa. Sprawia to błyskawiczne odprowadzenie obecnej w nim wilgotności i zdarza się, że wiedzie na przykład do pęknięcia muru. Instalując piorunochron, tworzysz drogę, jaką prąd może przepłynąć z dachu do gruntu, nie napotykając na znaczny opór. Dzięki temu mija on konstrukcję domku, dlatego nie wywołuje jej uszkodzenia.


suplementy i leki
Author: Travis Wise
Source: http://www.flickr.com
O tym, czy dom musi posiadać piorunochron, zatem osłonę odgromową, decyduje stopień narażenia na cios pioruna.

Masz zamiar pogłębić swą wiedzę z tego działu? Chcemy pomóc. Musisz przejść na następną stronę i tam dowiedz się więcej (https://domwina.pl/pol_m_Oferta_Kraj_Hiszpania_Katalonia-1232.html) szczegółów.

Będzie także wymagana we wszystkich budynkach zbudowanych z półproduktów zapalnych. Odgromowa osłona nie stanowi starczającego zabezpieczenia przed uszkodzeniem domowych sprzętów elektrycznych, jakie może być powodowane rozładowaniem odległym od domku nawet o ponad kilometr. Zabezpieczeniem przed tym jest system ochrony przeciwprzepięciowej bazujący na sprzętach nazywanych ogranicznikami przepięć. Istnieją one w odmianach odpowiednich do przeróżnych użyć. W budowlach jednorodzinnych przeważnie stosuje się równocześnie ograniczniki przepięć typów B jak też C.


Ogranicznik typu B ochrania instalację przed bezpośrednim uderzeniem pioruna, zaś klasy C chroni narzędzia elektryczne przed przepięciami zredukowanymi przez ogranicznik typu B. W domach wielorodzinnych zalecane jest wykorzystanie aparatów klasy B+C.