Dobry sposób na ułatwienie sobie segregowania odpadów

Niedawno weszła w życie tzw. Ustawa Śmieciowa, w rezultacie której ma niestety zwiększyć się liczba uzyskiwanych oraz znowu wykorzystywanych odrzutów. Osoby, które do tej pory nie poddawały ich specjalnemu sortowaniu, mogłyby mieć pewne problemy z dostosowaniem się do nowego systemu zbierania i wywozu odpadów.
pojemnik
Author: Jan Kaláb
Source: http://www.flickr.com


zabieg
Author: Peter Hellberg
Source: http://www.flickr.com


W niniejszym artykule podpowiadamy, w jaki sposób trzeba dobierać kosze na śmieci, aby segregowanie odpadów nie powodowało większych kłopotów. Nim kupimy specjalne pojemniki (PM - metalowy pojemnik) na śmieci, w pierwszej kolejności powinniśmy spytać w Urzędzie Gminy o zasady segregowania śmieci. Nade wszystko musimy spytać o to, jak dużo frakcji powinny mieć nasze śmieci oraz jak trzeba je segregować. Najkorzystniej poprosić o instrukcję, a jeśli taką już posiadamy, warto później zawiesić ją w mieszkaniu w jakimś widocznym miejscu. Wraz z upływem czasu będziemy nabierać wprawy oraz nie będzie to dla nas kłopotem. Na początku jednak tego typu instrukcja pozwoli nam rozwiać wszystkie wątpliwości w odniesieniu do właściwego segregowania odpadków. Należy także pamiętać o tym, że wielkość koszy trzeba dostosować do liczby wytwarzanych przez nas śmieci. Duża część z nas przyzwyczaiła się już do pojedynczego kosza.


Jednak w wypadku potrzeby ich sortowania, dla naszej wygody warto się zastanowić nad zakupem większej liczby pojemników. Nie musimy inwestować w specjalny pojemnik na śmieci. Jeśli wybierzemy zakup zwykłych koszy, to do ich identyfikacji można by używać przeróżne naklejki we właściwym kolorze lub z odpowiednim oznaczeniem (metal oraz plastik, papier albo szkło). Na śmieci biodegradowalne oraz śmieci zmieszane najkorzystniej zdecydować się na pojemnik z pokrywką, gdyż powinniśmy mieć na uwadze kwestie higieniczne.
Warto też kupić specjalne kolorowe torby do segregowania, ponieważ ułatwią one rozdział odpadków oraz utrwalą kolorystykę. W wyniku wejścia w życie tej ustawy, producenci pojemników, kubłów czy worków na śmieci, znacznie poszerzyli swoją ofertę.