Jakiego rodzaju informacje można odnaleźć na etykietach efektywności energetycznej?

Urzędnicy Unii Europejskiej podjęli określone starania dotyczące zredukowania zużycia energii elektrycznej. Jednym ze składników ich walki z nieefektownymi urządzeniami jest zmniejszenie możliwości sprzedaży odkurzaczy o stosunkowo dużym poborze energii elektrycznej.
etykieta
Author: Mark Warner
Source: http://www.flickr.com


Tego typu ograniczenia dotknęły także żarówki, a następne przepisy dotyczą sprzętów AGD.


Nowa etykieta efektywności energetycznej obowiązuje także producentów odkurzaczy. Podane na niej informacje mogłyby niezwykle pomóc podczas podejmowania decyzji o doborze sprzętu AGD. Dzięki staraniom pracowników administracyjnych różnorodni wytwórcy odkurzaczy już mogliby podwyższać wydajność odkurzaczy przez powiększenie mocy swoich urządzeń. W granicach zredukowania zużycia energii elektrycznej, największy pobór w odkurzaczu nie może przekraczać 1600 W.

Chcesz znaleźć dodatkowe tego rodzaju materiały? Kliknij ten odsyłacz - więcej zobaczysz w serwisie (http://jednosc.pl/en/products/multigrain-pellets), który analizuje analogiczne tematy.

Dzięki takim przepisom powiększenie wydajności sprzętu producenci będą musieli osiągnąć poprzez innowacyjne rozwiązania techniczne, które dodatkowo znajdą swoje odzwierciedlenie na etykiecie energetycznej. Klasa efektywności energetycznej widnieje w górnej części etykiety.


Parametr taki jest oceniany w granicach przedziałów od A (czyli małe zużycie energii, a co za tym idzie także niższa moc silnika - około 50 W) do G (górna granica dopuszczalna przez Unię Europejską, czyli nieco mniej niż 1600 W). Domowy sprzęt powinien jednak przede wszystkim skutecznie odkurzać, z tego też powodu należy zwracać wielką uwagę na dolną część etykiety, gdzie są informacje nt. jego wydajności. W dolnej części etykiety umieszczono informację nt. wydajności odkurzacza danego wytwórcy.
Wartość ta mierzona jest na podstawie niezawodności zbierania kurzu oraz oceniana jest w skali od A do G osobno dla posadzek twardych i wykładzin. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami odkurzacz powinien zbierać przynajmniej 95% kurzu z twardej płaszczyzny i 70% kurzu z dywanu.