Czym odróżnia się doradca zawodowy od coucha i czym się oni konkretnie zajmują?

Obowiązek coacha to przede wszystkim wydobycie potencjału oraz odkrycie wszystkich zdolności, które posiada jego klient. Coaching pomóc ma między innymi w ocenie dotychczasowej kariery lub zaplanowaniu takiej zawodowej ścieżki, która będzie zgodna z potrzebami i zdolnościami klienta.


doradca zawodowy
Author: Daniel Jolivet
Source: http://www.flickr.com


Spotkanie z coachem służyć może także stworzeniu strategii, która dotyczyła będzie dalszego rozwoju klienta w sferze zawodowej.

Przejdź na naszą stronę - w niej czeka na Ciebie kompleksowy wpis (https://www.permanent24.pl/) nowego działu. Zrobiliśmy go dla Ciebie z radością.

Bez względu na zagadnienia jakie poruszone są w trakcie sesji funkcjonuje jednak zasada, której w coachingu łamać nie wolno. Coach nie udziela klientowi wskazówek. Może jedynie kwestionować jego odpowiedzi i podejmować z nim dyskusję. Jednak wychodzi on z założenia, że to klient sam musi znajdować najlepsze dla siebie rozwiązanie. Coach ma mu w tym jedynie pomóc zadając mu właściwe pytania, które wydobędą jego umiejętności, pomysły i wszelkie inne zasoby. Żeby coaching przyniósł bardzo dobre wyniki, potrzebuje zazwyczaj paru spotkań. Przeważnie praktykuje się odbycie od siedmiu do 9 sesji, które są określone jako proces. Zdarza się jednak czasem, że wystarczy pojedyncze albo dwa spotkania, jeśli omawiany temat w trakcie spotkania nie potrzebuje kontynuacji. Pośród grup zawodowych jakie zgłosić się mogą na coaching, mogą się znaleźć przykładowo osoby, które dopiero są na początku swej kariery albo poszukują zajęcia, które będzie sprawiało im satysfakcję. Druga grupa to mogą być osoby, które poszukują zmiany w swym zawodowym życiu, ale nie wiedzą w jakim kierunku chcieliby się rozwijać.
opakowanie
Author: Alexander Nie
Source: http://www.flickr.com


Te same osoby przyjść mogą także do doradcy zawodowego. Doradca zawodowy dużo częściej niż coach posługuje się testami kompetencyjnymi, które mają pomóc klientowi w odkryciu jego mocnych stron. Zasadniczą różnicą pomiędzy takimi zawodami jest to, że doradca zawodowy w odróżnieniu od coaucha udziela swemu klientowi wskazówek. Ma także zazwyczaj wiedzę na temat poszczególnych branż zatem będzie mógł wskazać kandydatowi konkretne stanowiska i zawody, na które powinien on aplikować.


Doradca zawodowy przybliżyć umie specyfikę dziedziny, którą interesuje się jego klient. Są bardziej przydatni w przypadku osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy albo tych, które szukają akurat możliwości przebranżowienia się.