Winnice w naszym kraju powoli przeżywają swój renesans dzięki powracaniu ludzi do korzeni

Przed II Wojną Światową Polska była krajem, gdzie wytwarzano dużo wina. Może to niektórych zaskoczyć, ale to prawda.


Socjalizm zabił w Polsce wszelkie rodzinne biznesy oraz lokalną inicjatywę.
zdrowie
Author: Mr Wabu


winorośl
Source: www.bmpolska.com


Dlatego winnice podupadły i nikt się nimi nie interesował. Na szczęście w latach 90.

Interesujących danych dowiesz się po przejściu na witrynę (http://smartvent.pl/smartbox/), która posiada wciągające informacje na ten wątek - będą one niewątpliwie godne zainteresowania.

znaleźli się
zapaleńcy, którzy postawili sobie cel - chcieli przywrócić do życia zakurzone winnice albo zakładali nowe w odpowiednich miejscach. Winorośl jest niezwykle wymagającym krzakiem, który okrągły rok potrzebuje miłości. Należy go odpowiednio nawadniać oraz usuwać zielska. Powinniśmy również obrywać takie pędy na krzewie, które wydają się być niepotrzebne, by ten najważniejszy dał najsłodsze grona. O pielęgnowaniu winnicy możemy się uczyć z podręczników (coraz więcej pisze się ich w języku polskim) lub w różnych szkołach. Dla przykładu UJ ma takie zajęcia. Rewelacyjna szkoła znajduje się też w Jaśle. Rozmyślając o winnicy w naszym klimacie, trzeba się uwolnić od reguł wypracowanych przez kraje południowe. U nich Lato jest cieplejsze i trwa dłużej. Ich rady raczej w niewielkim stopniu zdadzą egzamin u nas. Z tego powodu powinniśmy pytać naszych producentów win lub uczyć się na zasadzie prób i błędów. Najlepsze sadzonki na czerwone wina to Rondo i Regent. Są one po prostu bardziej odporne na przymrozki i nie wymagają zbyt dużo światła.
Jeśli chodzi o wina białe, to najmodniejsze są: Leon i Solaris. Polska w znacznej mierze kojarzy się z wyżej wymienionymi szczepami, chociaż rzecz jasna nikt nie powiedział, że musimy się ograniczać.