Z jakiego powodu srebrne sztućce to prawie specyficzna arystokracja?

Srebrne sztućce mają taką właściwość, że co poniektóre potrawy sprawiają, że ciemnieją. Majonez, ryby, jajka czy brokuły powodują, że na lśniącej płaszczyźnie niestety osadza się siarczek, odpowiedzialny za proces śniedzenia.


Osiedle mieszkaniowe
Author: Phillip
Source: http://www.flickr.com


Panie
Author: Chris Potter
Source: http://www.flickr.com


Czy trzeba więc zrezygnować z podawania tego rodzaju potraw - oczywiście, że nie.

Masz ochotę przeczytać więcej na podobny temat? Żaden kłopot. Wystarczy tylko wejść na wskazane łącze do źródła (http://sacher-cnc.pl/obrobka-elektroerozyjna/) i przejdziesz na inną stronę.

Dobra wiadomość jest taka, że srebrne widelce i łyżki czyści się relatywnie prędko oraz bez trudu. Zatem srebrne sztućce "lubią" swojskie metody, dokładnie takie, jakich używały już nasze babcie. Jedną z najpopularniejszych metod jest mycie na mokro. Do trzech litrów wrzątku trzeba dodać 4 łyżeczki sody i 5 łyżek octu. Wyczyszczone wcześniej sztućce należy zanurzyć w mieszaninie i zostawić w tamtym miejscu na przynajmniej 30 minut. Po upłynięciu tego czasu, wodę można odlać i zabrać się za polerowanie sztućców. Tu przyda się mięciutka ścierka, najlepiej z bawełny albo z flaneli. Analogiczny wywar moglibyśmy przyrządzić również z litra wody i łyżki soli. Po upływie kwadransa widelce i łyżki należy przepłukać gorącą wodą oraz wypolerować skrawkiem miękkiego materiału.
Warto jednak pamiętać o tym, że oksydowanych sztućców, zatem tego typu, które są pokryte cienką warstwą tlenków metali i prezentują się jak z odmiennej epoki, nie można by namaczać w roztworze soli. Tego typu Produkty korzystniej jest oczyścić delikatną szmatką i relatywnie delikatnym detergentem. Zdarza się także tak, że na srebrnych sztućcach pojawiają się rzadkie oraz relatywnie małe przebarwienia. Wówczas dobrze byłoby sięgnąć po wodę po ugotowanych kartoflach, szpinaku albo szczawiu. Jak się bowiem okazuje, kwas askorbinowy zawarty w warzywach, może znakomicie sobie radzić z zaśniedziałymi punktami.


Dobrze byłoby pamiętać o tym, że szlachetne srebro "nie lubi" kontaktu z wilgocią, powietrzem, dymem papierosowym czy ostrym światłem. To prawda, srebrne widelce i łyżki to niemalże arystokracja. Wypolerowane oraz czyste nie "marzą" o niczym innym, jak jedynie o szczelnym pudełku, które wyściełane jest miękkim materiałem.