Jakiego rodzaju przyrządy możemy zaliczyć do sprzętów asekuracyjnych?

Wspinaczka jest zaliczana do sportów ekstremalnych, zatem niebezpieczeństwo jest jej nieodłączną częścią. Emocje, które asystują pokonywaniu pionowych dróg nie muszą się wiązać jednak z balansowaniem na cienkiej linii dzielącej życie oraz śmierć.


Przyrząd asekuracyjny jest niezwykle często nazywany asekuracyjno-zjazdowym, gdyż zdecydowana większość tych przyrządów pełni obydwie funkcje. Korzystamy z tych sprzętów, kiedy chcemy asekurować partnera i w czasie samodzielnego zjazdu na linie. Taki sprzęt jest podstawowym Wyposażeniem fana wspinania się i moglibyśmy go spotkać tak na sztucznej ściance jak i na skałach. Bez względu na to, w której roli występuje nasze urządzenie, zadaniem jego będzie wyhamowanie prędkości, z którą przesuwa się linka w takiej sytuacji jak opuszczanie osoby wspinającej się, opadnięcie lub samodzielny zjazd. Przyrządy asekuracyjne, które znamy dzisiaj pojawiły się dosyć niedawno. Wspinacze, którzy funkcjonowali jeszcze na początku XIX oraz XX wieku, którzy zmniejszyć chcieli niebezpieczeństwo dość groźnego upadku, wówczas chwytali się sposobów, które w obecnych czasach mogłyby przyprawiać nas o zawrót głowy.


opał
Source: pixabay.com


W kategorii sprzętów standardowych znajdą się sprzęty, które posiadają najprostszą konstrukcję i które jako pierwsze pojawiły się w sprzedaży. Funkcjonują one w taki sposób, że do hamowania wykorzystują moc tarcia. Moglibyśmy spotkać ponadto przyrządy samoblokujące. Popularne "automaty" posiadają bardziej złożony mechanizm, który w najbardziej niebezpiecznym momencie pozwala na to, żeby lina się zakleszczyła.

Czy zainteresował Cię tekst? Tak? To śpieszymy z wiadomością, że zrobiliśmy dla Ciebie darmowy dostęp do następnych notek pod podanym linkiem.

Zostaje zablokowana wówczas, kiedy dojdzie do gwałtownego szarpnięcia. Występują jeszcze narzędzia półautomatyczne. W takiej kategorii umieszczone będą rozwiązania pośrednie, które zarówno hamują dzięki tarciu jak i zakleszczaniu się linki.
W odróżnieniu od automatów narzędzia półautomatyczne nie posiadają systemu z ruchomymi częściami. Ósemka była początkowo sprzętem zjazdowym, potem jednak odnalazła zastosowanie także w czasie asekuracji.