Jaki jest główny powód wzrostu eksportu polskich owoców i warzyw?

Nasza ojczyzna jest światowym liderem w eksporcie i w produkcji jabłek. Aż jedna trzecia wszystkich zbiorów sprzedawana jest do różnych krajów. Tak w Europie, jak i na świecie są doceniane także polskie maliny, wiśnie, czarne porzeczki, kapusta, borówki amerykańskie, marchewka czy też cebula.


ekspert
Author: TheGiantVermin
80% zbiorów borówek amerykańskich jest eksportowana poza granice Polski, zaś 50% światowej produkcji czarnych porzeczek wywodzi się właśnie z naszego kraju. Nasze państwo jest również jednym z najważniejszych wytwórców pieczarek. Wymienione wyżej przykłady powodują, że rodzimy sektor owocowo-warzywny znakomicie wykorzystał ostatnie lata na rozwój, a ten okazał się możliwy choćby dzięki wsparciu z programu rozwoju regionów wiejskich. Polska jest liderem pośród dostawców produktów żywnościowych i rolnych dla Europy. jakość tych produktów i ich niezwykle kusząca cena, to najważniejsze powody, z jakich funkcjonuje bardzo rozwinięty export owoców i warzyw.


Nie byłoby to możliwe bez wsparcia z Unii Europejskiej.

Te intrygujące treści posiadają swoją kontynuację. Chcesz ją poznać? Zatem idź do strony gilotyny do blachy i tam rozkoszuj się nowymi tematami.

Istotnie rozwijającym postęp sektora owocowo-warzywnego aspektem było wstąpienie naszego kraju do UE w 2004 r.. Było to związane ze znaczącym strumieniem dotacji, zarówno przed, jak i po akcesyjnych, ułatwiających dopasowanie przedsiębiorstw produkcyjnych do standardów funkcjonujących w Unii Europejskiej. Otworzenie rynków europejskich umożliwiło przyrost eksportu wyrobów spożywczo-rolnych. Integracja gospodarcza znaczyła także wykonanie wielu zagranicznych inwestycji. Podczas ostatnich kilkunastu lat do przeszło trzystu zrzeszonych grup wytwórców owoców i warzyw trafiło przy pomocy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sumarycznie ponad 7 miliardów złotych funduszy unijnych.


Wytwórcy zrzeszeni w takich grupach nabyli nowoczesne maszyny do zbioru warzyw i owoców i zbudowali hale magazynowe, w jakich można te owoce oraz warzywa składować. Zainwestowali też w innowacyjne narzędzia i maszyny używane do czyszczenia, segregowania, konfekcjonowania czy też pakowania owoców i warzyw.