W którym miejscu można otrzymać pozwolenie na namalowanie muralu?

Moda na murale trwa od dawna i już pewien czas temu wyszła z mało popularnej sztuki ulicznej. Inicjatorami powstania bardzo dużego malowidła, oprócz zarządców miast czy firm komercyjnych, upatrujących w nich nadziei na interesującą reklamę, jeszcze chętniej bywają zwyczajni mieszkańcy bloków czy dzielnic i przedsiębiorcy, którzy chcą podwyższyć atrakcyjność danego miejsca.


szkolenia
Author: Thomas Quine
Source: http://www.flickr.com


Mural już na dobre wrósł w krajobraz polskich miast. Na ponurych oraz opróżnionych uprzednio murach niezwykle często powstają dzieła najsłynniejszych międzynarodowych wykonawców ulicznych. Początkowe tego typu dzieła w naszym kraju były tworzone już z inicjatywy pasjonatów sztuki ulicznej, zazwyczaj w ramach artystycznych festiwali, tego typu jak dla przykładu Warszawski Street Art Doping czy też łódzki Urban Forms Festiwal. Jednak siła oraz uroda oddziaływania tego typu wielkoformatowych malowideł ściennych przemawia również do zwykłych osób i coraz chętniej to z ich inicjatywy rodzą się interesujące idee na murale. Tak było także w przypadku murali na warszawskim Ursynowie, sfinansowanych w granicach funduszu partycypacyjnego - to mieszkańcy zdecydowali, że chcą asygnować pewną sumę, którą dysponuje dzielnica na mural przedstawiający m.in.

Jeśli szukasz odpowiedzi na męczące Cię zagadnienia wiążące się z tą problematyką, to kliknij tu i sprawdź - na pewno Cię to zainteresuje!

Stanisława Anioła znanego z serialu Alternatywy 4, którego akcja toczy się na Ursynowie.


mural
Source: flickr.com
Także na Muranowie to akurat mieszkańcy wpadli na sposób rewitalizacji trochę podniszczonej już przestrzeni przy pomocy kolorowych murali. Od ukazania się zamysłu do jego wykonania zostało jednak jeszcze parę etapów. Należy w pierwszej kolejności zdecydować się na lokalizację, wyznaczoną ścianę oraz otrzymać stosowne pozwolenie od właściciela domu.


Zależnie od tego, do której osoby należy określona nieruchomość, wtedy o pozwolenie trzeba się zwracać do odpowiedniej w konkretnym miasteczku oraz dzielnicy komórki samorządu miejscowego, która zajmuje się nieruchomościami.